Дослідницький проект молодшого наукового співробітника Інституту органічної хімії НАН України кандидата хімічних наук Андрія Кирильчука було присвячено квантово-хімічному моделюванню отримання шарів чорного фосфору товщиною в декілька атомів. За три попередні десятиліття нанотехнології набули нечуваного розвитку, особливо у галузі так званих 2D-матеріалів, тобто пласких шарів нанометрової товщини. Розробка таких матеріалів та приладів на їх основі має здійснити революційні зміни в електроніці, медицині та сенсориці. Швидкі комп’ютери мікроскопічного розміру, точні датчики для застосування у медицині, промисловості та сфері безпеки — це лише мала частка удосконалень, які стануть реальністю завдяки розвитку 2D-матеріалів.
Сім’я 2D-матеріалів налічує декілька широко відомих представників: графен (моноатомний шар вуглецю, відкриття якого було відзначене Нобелівською премією з фізики у 2010 році), дихалькогеніди перехідних металів (MoS2), силіцен (моноатомний шар кремнію) та ін. Зовсім нещодавно, у 2014 році, були вперше отримані та охарактеризовані наношари з атомів фосфору. Їхні властивості роблять фосфорен ідеальним доповненням до інших відомих наноматеріалів. Разом вони уможливлюють створення транзисторів та інших нанорозмірних електронних компонентів. Але на даний час ефективного методу отримання значних кількостей чистого фосфорену немає.
Андрій Кирильчук працював в Університеті штату Мічиган (Michigan State University’s Department of Physics and Astronomy), в групі визначного дослідника, піонера у галузі теоретичної нанотехнології, професора Девіда Томанека (David Tománek). Було заплановано визначити найкращі розчинники для отримання фосфорену в рідкій фазі та отримати інформацію про додатки до розчинників, на кшталт поверхневоактивних речовин, що полегшуватимуть синтез шарів фосфорену потрібної товщини та розміру. Завданням дослідження було краще зрозуміти фактори, які впливають на процес відшаровування. Все це наблизить виникнення промислової технології наноматеріалів, а значить, і наноелектроніки.
Більше про проекти стипендіатів 2018-2019 на сторінках вісника: https://issuu.com/fulbright-ukraine/docs/frdp_2018-19
Молоді викладачі та дослідники запрошуються до участі у конкурсі Fulbright Research and Development Program.
Кінцевий термін подання заявок — 1 листопада щороку.
Докладніше – за посиланням:
http://www.fulbright.org.ua/uk/pages/35/faculty.html
За інформацією Інституту органічної хімії НАН України