У виданні подано статті учасників Міжнародної наукової конференції «Україна і Болгарія в історії Європи», яка відбулася 17–20 червня 2018 року в Софії, підготовлені за матеріалами виступів. Публікації висвітлюють спільні ключові питання історії Болгарії та України від середніх віків до сучасності. Значну увагу приділено персоналіям української і болгарської історії. Окреслено напрями архівних досліджень історії українсько-болгарських відносин.
Бібліографічні дані: Україна і Болгарія в історії Європи: збірник наукових праць / Упоряд.: І. Манасієва, І. Матяш; Ред. кол.: В. Смолій (співголова), Д. Вачков (співголова), О. Бачинська, Г. Боряк, С. Віднянський (заст. голови), В. Власенко, Ю. Грищенко, А. Кирилова, І. Манасієва, І. Матяш (заст. голови), Б. Нягулов, А. Тертична, О. Тодорова, М. Станчев, А. Стрезова. Інститут історії України НАН України; Інститут історичних досліджень БАН; Комісія істориків України і Болгарії; Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин. ‒ К.: Інститут історії України, 2019. ‒ 560 c.
Довідково.
Підписання договору між Інститутом історії України НАН України та Інститутом історичних досліджень Болгарської академії наук у 2018 році стало можливим завдяки ініціативі Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин провести в столиці Болгарії конференцію «Болгарія та Україна в історії Європи». Підтримана Міністерством закордонних справ України, Посольством України в Болгарії, іншими партнерами вона стала виключним явищем — ще ніколи раніше двадцять українських істориків одночасно не перебували в Софії. Як зазначалося на відкритті, імена Івана Шишманова та Михайла Драгоманова однаково близькі українцям та болгарам. У останні роки українсько-болгарські відносини стрімко розвиваються, що посилює взаємний інтерес народів. Один із його проявів, а водночас помітний чинник розвитку, — книга «Сестра моя, Софія...», що два роки тому побачила світ у серії Бібліотека газети «День».
Ключова увага на конференції приділялася подіям сторічної давнини та їх довгостроковим впливам на ХХ ст. Наголошувалося — неправильно казати, що українсько-болгарським міждержавним відносинам 26 років, насправді — їм 100 років, починаючи від підписання Брестського миру Українською Народною Республікою та державами Четверного союзу — серед них була й Болгарія. Як стверджував болгарський науковець, професор Петро Стоянович для його країни, то був справедливий мир, тонкий переможний струмінь перед майбутнім погромом. До речі, болгарський науковець — прямий потомок повноваженого міністра Івана Стояновича, одного з головних переговірників у Бресті.
З повнотекстовою версією збірника можна ознайомитися за посиланням:
http://resource.history.org.ua/item/0014528
Докладніше про конференцію – на сайті газети «День» за посиланням:
https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/bolgariya-ta-ukrayina-v-istoriyi-yevropy
За інформацією Інституту історії України НАН України