27 серпня 2019 року у Національному університеті «Львівська політехніка» фінансований Європейською Комісією український Консорціум «EEN-Ukraine» (у складі координатора консорціуму – Інституту фізики НАН України й IT-компанії «SoftServe») провів 2-й Міжнародний форум «Innovation–2019». Захід, який проходив паралельно з найбільшою в Україні Міжнародною конференцією «Нанотехнології та наноматеріали» (НАНО–2019), послугував майданчиком для зустрічей у форматі B2B («business-to-business») і S2B («science-to-business») між представниками понад 20 країн світу та виступів європейських експертів. Кульмінацією події став фінал національного конкурсу стартапів.
|
Форум «Іnnovation-2019» – це платформа для зустрічі вчених, новаторів і винахідників, розробників інноваційних технологій, засновників стартап- та спіноф-компаній із представниками бізнесу й потенційними партнерами, зацікавленими в інноваційних технологіях, інвестиційних проєктах, а також із представниками інвестиційних інституцій та міністерств, експертами в галузі економіки й консультантами у сфері захисту інтелектуальної власності.
Захід відкрили: проректор з наукової роботи Національного університету «Львівська політехніка» доктор економічних наук, професор Наталія Чухрай, яка поінформувала про розвиток стартап-напряму в цьому закладі вищої освіти; співзасновник і голова ради директорів IT-компанії «SoftServe» Ярослав Любінець, який навів приклад успішної співпраці науки та бізнесу – діяльність інноваційної компанії «NoviNANO»; Координатор Консорціуму «EEN-Ukraine», завідувач відділу міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України, керівник міжнародної лабораторії поверхнево підсиленої спектроскопії Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Олена Фесенко, яка розповіла про європейську мережу «Enterprise Europe Network» (EEN) та її можливості з підтримки розвитку міжнародної співпраці малих і середніх підприємств та інноваційних організацій.
Запрошеними спікерами форуму стали:
• генеральний директор Директорату науки Міністерства освіти і науки України кандидат економічних наук Дмитро Чеберкус;
• директор Фонду розвитку інновацій (Українського фонду старт-апів) Міністерства фінансів України Павло Карташов;
• Голова Національного фонду досліджень України, завідувач відділу когерентної і квантової оптики Інституту фізики НАН України академік Леонід Яценко;
• державний експерт експертної групи з питань комунікацій та організаційно-методичного забезпечення стратегічного планування Директорату інновацій та трансферу технологій Міністерства освіти і науки України Марина Зенова;
• начальник відділу досліджень, розробок та інновацій Хорватської агенції розвитку інновацій та інвестицій для малого та середнього бізнесу Нено Ракич (Хорватія);
• співзасновник і голова ради директорів ІТ-компанії «SoftServe» Ярослав Любінець (Україна);
• начальник управління промислової політики Львівської обласної державної адміністрації Степан Куйбіда (Україна);
• лідер спільноти підприємців і стартаперів Берліна Даніель Джах (Німеччина);
• генеральний директор Фонду «Софія Антиполіс» Філіп Маріані (Франція);
• консультант із високих технологій Александр Баковські (Польща);
• генеральний директор компанії «Nando Europe» та стартапа «Unboxed» Джастін Таруска (Литва).
Захід, який складався з трьох частин, модерувала кандидат фізико-математичних наук Олена Фесенко.
У межах першої частини учасники зосередилися на аналізі поточної ситуації у сфері можливостей підтримки розвитку інновацій та міжнародної співпраці малого та середнього бізнесу через євроінтеграцію, програм Європейського Союзу (СOSME, Horizon 2020, EEN), можливостей новостворених фондів (Національного фонду досліджень України та Українського фонду старт-апів Міністерства фінансів України). Обговорювався також план заходів з імплементації стратегії інноваційного розвитку України із використанням найкращих європейських практик.
|
Друга сесія форуму присвячувалася вивченню досвіду створення інноваційної інфраструктури й успішних прикладів співпраці науки з малим і середнім бізнесом як в Україні, так і за кордоном. Запрошені спікери з Європи – міжнародні експерти Філіп Маріані, Ярослав Любінець, Нено Ракіч, Даніель Джач, Олександр Баковські, Джастін Таруска, – поділились інноваційними підходами до спільного розвитку інноваційного бізнесу і розповіли про інфраструктуру та програми підтримки інновацій і стартапів.
Третя частина відбулась у форматі національного конкурсу стартапів: із понад 40 стартап-претендентів комісія експертів обрала до півфіналу декілька українських проєктів, які було презентовано під час проведення форуму:
1. Електричний велосипед від компанії «Delfast».
2. Довготерміновий і високоатмосферний дрон «Space Cossaks drone».
3. Інноваційно-ефективні сонячні панелі від компанії «Solar Gaps».
4. «Disposable dishes» – проєкт заміни одноразового пластикового посуду екологічно чистим матеріалом, виготовленим із відходів кормових культур.
5. Проєкт переробки відходів «Recycling technologies».
6. Мобільний додаток «Lingart. Future book» для швидкого вивчення мов і, в цілому, покращення мовленнєвих навичок.
7. «Skyworker» – HR-проєкт швидкого й ефективного пошуку працівників для компаній.
8. Проєкт «Tone», який допомагає людям зі слабким слухом і глухим людям отримувати інформацію про певні події завдяки спеціальному годиннику.
Після усних пітчів (презентацій) стартапів, поки учасники конкурсу та гості насолоджувалися виступом симфонічного оркестру студентів Національного університету «Львівська політехніка», журі з європейських експертів обрало переможців конкурсу.
Перше місце виборола стартап-компанія «Solar Gaps» – із першими «розумними» жалюзі, оснащеними сонячними елементами, які здатні автоматично відстежувати рух сонця протягом дня для найбільш ефективної генерації енергії, сприяючи при цьому підтриманню комфортної температури у приміщенні. Встановлені на фасаді будівлі, ці жалюзі не лише знижують споживання електроенергії, а й виконують функцію активного затінення, що дає змогу зменшити або навіть відмовитися від використання систем кондиціонування повітря, котрі негативно впливають на довкілля. Отже, поєднання двох важливих функцій – вироблення сонячної електроенергії та затінення – дозволяють досягти найоптимальнішого економічного ефекту у вигляді заощадження до 30% електроенергії. Як це працює? Під’єднана до електромережі система «SolarGaps» віддає згенеровану електроенергію в мережу, що може використовуватися для живлення домашніх електричних пристроїв. Надлишок енергії при цьому може зберігатися в акумуляторних батареях – для подальшого використання. Cлід зазначити, що Європейська Комісія активно підтримує цей проєкт: «SolarGaps» став першим українським стартапом, який отримав грант за програмою ЄС «Horizon 2020» (SME Instrument, phase 2).
|
|
Друге місце посіла стартап-компанія «Lingart» – із додатком, який дозволяє слухати й читати книжки. Аудіосупровід здійснюється синхронно з появою тексту на екрані. Таким чином, користувач може, наприклад, слухати книгу в дорозі, а потім продовжити читати її вдома. Крім того, програма підтримує кілька різних мов, які можна використовувати одночасно (скажімо, читати текст англійською і одночасно слухати українською), що істотно допоможе у вивченні мов.
Третє місце журі присудило стартап-компанії «Skyworker»: її команда розробила інноваційну платформу для пошуку роботи і працівників, яка вирішує проблеми компаній, що швидко зростають і потребують вчасного наймання потрібних фахівців. Серед переваг, які надає платформа, – зменшення часу пошуку працівників уп’ятеро, витрат на набір працівників – у 12 разів, часу збору аналітики про кандидатів – на 100%. Користь від використання цієї платформи (особливо для ІТ-галузі) вже підтверджено на практиці.
Четверте місце в конкурсі посіла стартап-компанія «Delfast», яка запропонувала електробайк, здатний проїхати 236 миль без підзарядки. Цікаво, що за цим параметром українська розробка обійшла навіть електромобіль «Tesla Model 3».
Усі переможці отримали пам’ятні подарунки, а призер першого місця – ще й головний приз у вигляді поїздки для представлення своєї інноваційної розробки на міжнародному конкурсі стартапів у Лісабоні (Португалія). Фінансування призів забезпечив співорганізатор заходу – IT-компанія «SoftServe».
На завершення дня учасники форуму «Innovation–2019» вирушили в екскурсію до пам’ятки архітектури й історії – львівського Будинку вчених, – а також долучилися до вечірньої програми для ділового спілкування у неформальній обстановці.
Оскільки форум «Innovation-2019» відвідало чимало представників EEN-партнерів із Туреччини й Литви, учасники схвально про нього відгукувались, а масмедіа виявили значний інтерес, то цей захід відбудеться й наступного року. Організатори ще раз щиро вітають переможців конкурсу стартапів, бажаючи їм нових великих успіхів, і запрошують науковців та інноваторів до участі у 3-му Міжнародному форумі «Innovation–2020»! Стежте за оголошеннями на вебсайтах Інституту фізики НАН України та Національної академії наук України.
P.S. Проведення форуму стало можливим завдяки злагодженій роботі організаційного комітету та підтримці Консорціуму «EEN-Ukraine».
P.P.S. Більше світлин із заходу – у фотоальбомі на Facebook-сторінці Академії.
За інформацією Інституту фізики НАН України