Президія Національної академії наук України, Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 13 грудня 2019 року на 87-му році життя помер видатний вчений-біолог, геоботанік, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки, премії НАН України ім. М.Г. Холодного академік НАН України Юрій Романович Шеляг-Сосонко.
Юрій Романович Шеляг-Сосонко народився 10 січня 1933 р. у м. Києві. У 1956 р. закінчив біологічний факультет Чернівецького державного університету, а після закінчення навчання працював на посаді старшого лаборанта кафедри ботаніки цього університету. В 1959 р. вступив до аспірантури Інституту ботаніки АН УРСР, в якому з 1962 р. продовжив свій трудовий шлях. Відтоді його наукова діяльність нерозривно пов’язана з цією провідною установою. Головним напрямком його роботи були дослідження у галузі геоботаніки. У 1964 р. Ю.Р. Шеляг-Сосонко захистив кандидатську, а в 1972 р. – докторську дисертацію. В 1978 р. його було обрано членом-кореспондентом АН УРСР, а в 1990 р. академіком АН УРСР.
Ю.Р. Шеляг-Сосонко – видатний український вчений-біолог, який зробив вагомий внесок у науку, зокрема, у такі галузі біологічних досліджень, як геоботаніка, флорологія, фітогеографія, фітосозологія, запропонувавши низку теоретичних і методологічних положень щодо класифікації та картування рослинності, геоботанічного районування, асоційованості видів, еволюції рослинного покриву, охорони фіторізноманіття.
Він є автором теорії формування ценопопуляційної структури ареалу, класифікації видових і популяційних фітоценотипів та філоценогенетичної класифікації рослинності. Ним розроблені методологія формування поліфункціональної мережі природоохоронного фонду України й окремих заповідних об’єктів, визначені принципи створення екомережі як цілісної, територіально й функціонально неперервної системи, яка забезпечує міграцію генофонду та підтримку екологічної рівноваги на території України. Запропоновані Юрієм Романовичем метод оцінки раритетних фітоценозів і критерії для виділення охоронних територій широко використовуються в роботах, пов’язаних з обґрунтуванням створення нових природоохоронних об’єктів.
Ним розроблено наукові засади раціонального використання й охорони фіторізноманіття, які було використано при підготовці багатьох законів і низки нормативно-правових актів природоохоронного законодавства України.
Ю.Р. Шеляг-Сосонко проявив себе і як талановитий організатор науки. З 1984 по 2011 рік він очолював відділ геоботаніки Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, а також багато років працював на посаді заступника директора з наукової роботи Інституту.
Юрій Романович є автором понад 500 публікацій, у числі яких близько 40 монографій. Багато уваги він приділяв підготовці наукових кадрів. Учнями Юрія Романовича підготовлені й успішно захищені 35 дисертацій, з яких вісім – докторські.
За видатну наукову діяльність та активну громадську позицію академіка НАН України Ю.Р. Шеляг-Сосонко відзначено високими державними нагородами – орденом Ярослава Мудрого V ступеня (2003 р.), грамотою Верховної Ради УРСР (1983 р.), у 1999 р. йому присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Його роботи удостоєні державної премії України в галузі науки і техніки (2005 р.) та премії НАН України ім. М.Г. Холодного (1988 р.)
Юрій Романович продовжував працювати до останніх днів свого життя. Його життєвий шлях – взірець відданості улюбленій справі. Всі, кому довелося спілкуватися з Юрієм Романовичем, знали його як енергійну, чуйну людину, повністю віддану своїй справі, здатну зрозуміти, підтримати й прийти на допомогу.
Друзі, колеги й учні Юрія Романовича Шеляга-Сосонка із глибокою вдячністю завжди пам’ятатимуть цю яскраву, непересічну постать і шануватимуть його внесок у розвиток біологічної науки.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення загальної біології НАН України