Єль Маркович Ганапольський народився 8 вересня 1930 року у місті Хмельницький.
У 1953 році закінчив Харківський державний університет.
З 1953 по 1956 рр. працював на Харківському електромеханічному заводі. Від 1956 р. його життя було нерозривно пов’язане з Інститутом радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України, де він пройшов трудовий шлях від молодшого наукового співробітника – до завідувача відділу акустичної та електромагнітної спектроскопії (з 2001 по 2015р.р.). З 2015 року працював на посаді головного наукового співробітника цього ж інституту.
У 1997 році Єль Маркович був обраний членом-кореспондентом НАН України.
Є.М.Ганапольський – видатний український вчений-експериментатор у галузі радіофізики та квантової акустики твердого тіла. Ним проведено фундаментальні дослідження в галузі квантової акустики і радіоспектроскопії твердого тіла, вперше в світі створені принципово нові методи збудження гіперзвукових хвиль з рекордно високими частотами. Він відкрив цілу низку нових явищ при поширенні гіперзвуку у твердому тілі, зокрема, явище акустичного парамагнітного резонансу (АПР) в діелектричних та напівпровідникових кристалах з парамагнітними центрами з сильною електрон-фононною взаємодією. На основі цього явища Є.М.Ганапольський створив нову галузь в радіоспектроскопії, яка дістала назву гіперзвукової АПР спектроскопії твердого тіла.
Є.М.Ганапольським було вперше відкрито явище монохроматичної квантової генерації когерентних фононів і створено квантовий генератор когерентного гіперзвуку (фазер). Він відкрив явище нелінійного самофокусування гіперзвуку та явище зворотного розсіювання гіперзвуку в неоднорідних кристалах. Під керівництвом Є.М. Ганапольського створено новий клас запам'ятовуючих пристроїв – гіперзвукових ліній затримки НВЧ сигналів, які знайшли широке застосування в космічній радіолокаційній техніці.
В останні роки науковий інтерес Є.М. Ганапольського був зосереджений на вивченні стохастичних явищ у квазіоптичних НВЧ системах міліметрового діапазону довжин хвиль.
Наукові досягнення Є.М. Ганапольського одержали визнання в нашій країні та за її межами. Є.М. Ганапольський – лауреат Державної премії УРСР в галузі науки та техніки (1986р.), лауреат премії ім. О.С. Давидова НАН України (2004р), нагороджений Почесною грамотою Президії НАН України і ЦК профспілки НАН України (2008р.).
Дослідження Є.М. Ганапольського і його учнів підтримані Міжнародним фондом Сороса (1994 - 1996р), НТЦУ (2007р).
Є.М. Ганапольський був членом Наукової ради з проблеми «Радіофізика та НВЧ електроніка» НАН України, редколегії журналу «Радіофізика і електроніка», а також двох спеціалізованих рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій.
Наука втратила талановитого вченого. Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Єля Марковича Ганапольського збережеться в серцях тих, хто його знав, працював і спілкувався з ним.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Єля Марковича у зв’язку з тяжкою втратою.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України