Нещодавно на сторінках тижневика “Дзеркало тижня” було опубліковано інтерв’ю з відомим мікробіологом і вірусологом, академіком НАН України і НАМН України Володимиром Павловичем Широбоковим.
У розмові з журналістами інтернет-видання вчений розповів про новий небезпечний коронавірус, появу досі невідомих інфекцій та про те, як від них захиститися.
“Так, людству сьогодні загрожують нові інфекції, причому з'являються вони раптово. За останніх 15–20 років виникло близько 70 емерджентних (emergence — виникнення, поява нового) інфекцій. Серед них є дуже небезпечні, це, зокрема, коронавіруси. Науці вони відомі давно, їх відкрили ще в 60-х роках минулого століття. Але вважалося, що ці збудники інфекцій уражають тварин, птахів, хоча можуть викликати захворювання респіраторного тракту з ураженням переважно верхніх дихальних шляхів також у людей. Певний час коронавіруси сприймали як не дуже загрозливу групу вірусів”, - зазначає академік В.П. Широбоков на початку інтерв’ю. Він також акцентує, що останніми роками і наука, і діагностика зробили помітний крок уперед у вивченні та виявленні коронавірусної інфекції. Якщо раніше було відомо лише кілька видів коронавірусу, то згодом з'ясувалося, що це досить розмаїта родина вірусів, серед яких є небезпечна група, котра може давати нові варіанти. Свою назву — коронавіруси — зазначені мікроорганізми отримали тому, що на поверхні цих складних вірусів є грушовидні вирости, які під електронним мікроскопом нагадують сонячну корону.
“Варто розуміти, що світ вірусів і мікробів дуже давній. За науковими даними, перші мікроби виникли 3,5 мільярда років тому. Вони заселяють усі ніші біосфери. Еукаріотичні організми з'явилися на світ тільки 1,4 мільярда років тому. А історія людства налічує щонайбільше 200 тисяч років. Порівняно з мікробами людина пройшла абсолютно мізерний шлях розвитку. А ми замахнулися на знищення мікробів. При тому що вони володіють колосальною здатністю до адаптації й мінливості. (…) На моє глибоке переконання, з мікробами треба бути на "ви". Цю думку я колись уже висловлював в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня". Ми мусимо знайти можливості співдружності (і про це я завжди кажу студентам) з колосальним світом мікробів. Бо у відповідь на намагання знищити мікроорганізми демонструють свою високу оборонну, а часом і наступальну здатність”, - розповідає вчений.
Академік В.П. Широбоков переконаний, що одним із головних способів боротьби з інфекціями є вакцинація. Саме завдяки вакцинам вдалося зупинити епідемії хвороб та подолати низку інфекцій.
Стосовно короновірусу-2020 відомий мікробіолог і вірусолог зазначає: “Як свідчить досвід подолання попередніх спалахів коронавірусних інфекцій, погасити їх вдалося, перекривши шляхи розповсюдження. Вони давно відомі, це і медико-санітарний контроль на пунктах в'їзду, і оперативне виявлення хворих та їх ізоляція, обстеження тих, хто контактував із хворими, адекватне лікування, недопущення поширення інфекції. (…) Хочеться сподіватися, що масштабного поширення інфекції не станеться. Всесвітня організація охорони здоров'я, звісно, закликає країни бути готовими до запровадження надзвичайного стану, але про пандемію поки що не йдеться”.
ПОВНА ВЕРСІЯ СТАТТІ