Нещодавно на сторінках міжнародного журналу “European Physical Journal” (EPJ) було опубліковано статтю під назвою “Руйнування амінокислот під дією жорсткого випромінювання”, яка стала результатом плідного співробітництва групи фізиків-експериментаторів під керівництвом завідувача Відділу електронних процесів і елементарних взаємодій Інституту електронної фізики НАН України доктора фізико-математичних наук, професора Олександра Снігурського та групи фізиків-теоретиків з Вільнюського університету (Литва), очолюваної кандидатом фізико-математичних наук, доктором (PhD) Еленою Тамулієне.
У публікації представлено принципово нові результати комплексних експериментальних і теоретичних досліджень руйнування молекул амінокислот під дією жорсткого випромінювання від електронного прискорювача – мікротрона. Знання про механізми руйнування амінокислот, як органічних молекул біологічного призначення, що є структурними блоками білків живих тканин, під дією високоенергетичного іонізуючого випромінювання надзвичайно важливі з точки зору радіотерапії онкологічних новоутворень у живих (у тому числі, людських) організмах та розуміння природи зародження життя на Землі.
Руйнівна дія жорсткого випромінювання є сумно відомою, зокрема й завдяки ядерним катастрофам у Чорнобилі та Фукусімі (Японія). Група професора О. Снігурського застосувала мас-спектрометричний метод для аналізу закономірностей виходу і природи іонних фрагментів молекули амінокислоти глютаміну, утворених під дією високоенергетичних (енергією понад 10 МеВ) електронів. У той самий час, вказана команда теоретиків змоделювала електронну та геометричну структури досліджуваної молекули і продуктів її розпаду. Автори висловили надію, що дані такого роду сприятимуть більш глибокому розумінню механізмів дії іонізуючого випромінювання на клітини організму людини, покращенню вибірковості застосування радіотерапевтичних засобів лікування онкологічних захворювань та, ймовірно, дозволять пролити додаткове світло на проблему розуміння історії зародження життя на нашій планеті.
Мас-спектри молекули глютаміну при різних дозах опромінення |
За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України