Оголошується конкурс наукових проектів
за цільовою програмою наукових досліджень НАН України
«Фізика плазми і плазмова електроніка: фундаментальні дослідження та застосування» на 2020 – 2022 рр.
Термін дії проектів: 2020 – 2022 рр.
Президія НАН України та Наукова рада цільової програми наукових досліджень НАН України “«Фізика плазми і плазмова електроніка: фундаментальні дослідження та застосування» на 2020 – 2022 рр. повідомляють, що на виконання розпорядження Президії НАН України № 105 від 13.02.2020 р. «Про затвердження Концепції, складу наукової ради та Положення про наукову раду цільової програми наукових досліджень НАН України «Фізика плазми і плазмова електроніка: фундаментальні дослідження та застосування»» (далі – Програма) оголошується конкурс наукових проектів за цією Програмою.
Мета цільової Програми
Головною метою Програми є подальший розвиток та координація досліджень з фізики плазми, КТС та плазмових технологій, спрямованих на встановлення фундаментальних властивостей плазмових систем, створення нових плазмових технологій та сприяння інтеграції наукових установ НАН України в Європейський дослідницький простір.
Наукові напрями, за якими планується формування проектів Програми
1. Фундаментальні проблеми теорії високотемпературної плазми.
Кінетична теорія транспортних процесів в турбулентній і запорошеній плазмі; колективні процеси та аномальні явища, обумовлені високоенергетичними іонами в термоядерній плазмі; колективна динаміка частинок у випадкових полях, нелінійні та стохастичні механізми прискорення частинок, нелінійні стаціонарні структури стаціонарні та динамічні дисипативні структури; фізичні механізми генерації і нагрівання плазми.
2. Керований термоядерний синтез.
Експериментальні та теоретичні дослідження високочастотних методів генерації та нагрівання плазми в термоядерних установках; особливості утримання енергії та частинок; вплив пристінкових процесів на параметри плазми; розробка методів діагностики високотемпературної плазми; теоретичне та експериментальне обґрунтування нових концепцій гібридних ядерно-термоядерних реакторів; дослідження взаємодії високотемпературної плазми з поверхнями матеріалів першої стінки і диверторних пластин для міжнародного термоядерного реактора ІТЕR, проблема діагностичних дзеркал термоядерного реактора, моделювання процесів за участю енергійних йонів; нагрівання та стійкість плазми у стелараторах і токамака тощо. Проведення спільних досліджень на Європейському токамаці JET (Joint European Tokamak) та стелараторі Wendelstein 7-X в рамках співпраці з EUROfusion.
3. Плазмова електроніка та колективні методи прискорення заряджених частинок.
Розробка прискорювача нового типу, заснованого на збудженні високоградієнтних кільватерних полів у плазмових та діелектричних структурах послідовністю релятивістських електронних згустків; розробка генератора потужного електромагнітного регулярного і стохастичного проміння; створення типової секції сильнострумового індукційного прискорювача для інерціального КТС на важких іонах; комбіноване високочастотне фокусування в каналах лінійних резонансних прискорювачів іонів; з’ясування механізмів пробою і підвищення темпу прискорення в в прискорювальних структурах типу компактного лінійного колайдера CLIC; електромагнітна сепарація компонентів середовища, що імітують відпрацьоване ядерне паливо.
4. Фізика низькотемпературної плазми та плазмові технології.
Фізичні процеси в розрядах низького та атмосферного тисків, придатних для використання в плазмових технологіях (об’ємні та поверхневі бар’єрні розряди, ВЧ ємнісні, індукційні та геліконні розряди тощо); нові типи джерел плазми для обробки поверхонь матеріалів, розділення багатокомпонентної плазми за масами іонів, ядерно-фізичних застосувань, іонних плазмових двигунів тощо; перспективні плазмові та плазмохімічні технології (плазмовий каталіз, озонація, стерилізація, легування поверхонь матеріалів, нанесення резистивних, композиційних, біосумісних та інших покриттів, формування наноструктурованих функціональних шарів тощо).
5. Плазмодинаміка
Процеси генерації потужних потоків високоенергетичної плазми та їх транспортування в зовнішніх магнітних полях різних конфігурацій; взаємодія потужних потоків плазми з поверхнями матеріалів; керування іонно-плазмовими потоками та плазмова оптика. Модернізація наявних та створення нових сильнострумових прискорювачів плазми імпульсного та квазістаціонарного типів; динаміка плазми в прискорювальних каналах сильнострумових плазмових прискорювачів та магнітоплазмових компресорів; новітні іонні джерела та плазмові лінзи; керування і фокусування низькоенергетичних іонно-плазмових потоків у плазмодинамічних системах з швидкими електронами; розробка і дослідження новітніх плазмових прискорювачів середніх енергій холівського типу, зокрема, для застосування на космічних апаратах в якості двигунів.
6. Навколоземна та геліосферна плазма.
Моделі фізичних явищ у космічній плазмі та їх узгодження з даними наземного дистанційного зондування і спостережень з бортів космічних апаратів (резонансні явища у магнітосферній та іоносферній плазмі; штучні експерименти у навколоземній плазмі; динаміка радіаційних поясів Землі; генерація геліосферного магнітного поля. Дослідження механізмів періодичних пульсацій випромінювання зірок, що пов'язані з генерацією хвиль в фотосфері.
Умови конкурсу Програми наведено нижче.
Формування та друк запитів на виконання проектів Програми має здійснюватися виключно в системі РІТ НОД НАН України, яка знаходиться за посиланням tema-ndr.nas.gov.ua. Вхід до зазначеної системи можливий лише за наявності облікового запису в ЦМСС НАН України та відповідної ролі користувача РІТ НОД НАН України, призначеної ученим секретарем установи НАН України.
Запити на участь у конкурсі проектів у друкованому вигляді (у 2-х примірниках) подаються за адресою: 01601, м. Київ-30, вул. Володимирська, 54, к. 229, Президія НАН України, Відділення ядерної фізики і енергетики НАН України, ученому секретарю ВЯФЕ НАН України Кочешеву Ігорю Олександровичу Телефон: (044) 239-65-32, (044) 239-67-56
Термін подання запитів – до 26 березня 2020 року.
Результати конкурсу будуть оголошені на сайті НАН України не пізніше 10 квітня 2020 року.
Умови конкурсу наукових проектів,
спрямованих на виконання завдань цільової програми наукових досліджень НАН України «Фізика плазми і плазмова електроніка: фундаментальні дослідження та застосування» на 2020 – 2022 рр.
1. У конкурсі беруть участь проекти, виконавцями яких є установи НАН України.
2. До участі в конкурсі допускаються тільки проекти, що спрямовані на виконання завдань Програми.
3. Перевага надаватиметься пропозиціям, які відповідають концепції Програми, та передбачають:
-
- наявність висококваліфікованих виконавців та обгрунтованість запропонованих підходів до вирішення завдань проекту;
- спрямованість на одержання нових знань або результатів, які можуть слугувати в якості основи для створення нових або вдосконалених технологій;
- кооперацію вчених різних установ НАН України (комплексність проектів);
- міжнародну співпрацю;
- залучення молодих вчених та аспірантів.
4. Виконавець проекту зазначає планові обсяги фінансування на 3 роки, але фінансування проекту визначається НАН України щорічно на поточний рік.
5. Для участі в конкурсі виконавець у зазначений в оголошенні термін має оформити запит на виконання проекту в системі РІТ НОД НАН України та подати роздруковані з системи РІТ НОД НАН України 2 примірника за адресою вказаною в оголошенні. Запити мають бути оформлені українською мовою.
6. Запити оформлені не в системі РІТ НОД НАН України або неправильно заповнені, не розглядатимуться.
7. Дата подання запитів визначається за датою реєстрації запиту у Відділенні ядерної фізики та енергетики НАН України.
8. Кожна пропозиція буде зареєстрована та передана до Наукової ради Програми. Після проведення наукової експертизи, її результати будуть розглянуті та у разі доцільності виконання проекту затверджені Науковою радою Програми.
9. Наукова рада Програми може запропонувати учасникам конкурсу об’єднати близькі за змістом проекти в один спільний проект.
10. Запити на проекти, які за результатами конкурсу не прийнято до виконання, не повертаються.
11. У разі недостатнього фінансування Програми виконання деяких проектів, які отримали позитивну оцінку, за рішенням Наукової ради Програми може бути перенесено на наступний рік.
12. Переможці конкурсу підписують договір з НАН України про умови виконання і фінансування проекту.
13. Джерело фінансування проектів – загальний фонд Державного бюджету, код програмної класифікації видатків 6541030.
14. Довідки можна одержати у секретаря наукової ради Програми Ціолко В’ячеслава Володимировича. Тел.: (044) 525-09-10, Е-пошта: tsiolko@iop.kiev.ua.