Про можливості та потенціал української науки, а також про необхідність кардинальної зміни ставлення влади до наукової сфери в інтерв’ю Politeka-Online розповів генеральний директор Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України, голова Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України, член Президії НАН України академік Володимир Семиноженко.
 |
Під час розмови академік Володимир Семиноженко зазначив, що в складних умовах сьогодення – пандемії коронавірусу у всьому світі – вітчизняна наука продемонструвала, що має всі можливості і потенціал бути потрібною українському суспільству. Зокрема, він навів приклад Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, науковці якого за короткий строк розробили ефективні та недорогі тест-системи для виявлення коронавірусу. Ці тести мають низку переваг перед тими, що завозяться в Україну та можуть повністю забезпечити потреби нашої держави. Для цього, на думку Володимира Семиноженко, потрібно одне – зважена політика держави. Держава має забезпечити неперервність ланцюжка – від розроблення тест-систем науковцями, державного замовлення Міністерством охорони здоров’я України, запуску виготовлення тестів підприємствами відповідно до всіх стандартів та в кінцевому рахунку – отримання тестів лабораторіями та медзакладами. На сьогодні такого ланцюжка немає.
Більше того, коли в таких кризових умовах весь світ покладається на досягнення науки, держави посилюють підтримку наукової сфери, в Україні, навпаки, планують скоротити і так мізерні видатки на науку.
Володимир Семиноженко зазначив, що у відповідь на такі ініціативи Уряду, академічні установи та члени Академії звернулись до керівництва держави з обґрунтованою вимогою зберегти чинний рівень фінансового забезпечення науки та Національної академії наук України.
Як приклад, Володимир Семиноженко навів Францію, де президент країни – Еммануель Макрон заявив, що криза, спричинена Covid-19, нагадала про життєво важливий характер наукових досліджень і необхідність великих інвестицій в цю сферу. Тому він вирішив виділити 5 млрд євро на наукові дослідження, які будуть інвестовані протягом наступних 10 років.
Також під час інтерв’ю Володимир Семиноженко висловив власну думку щодо заходів, які приймаються керівництвом держави щодо запобігання швидкого поширення коронавірусу в нашій державі, можливих економічних наслідків коронавірусу, негативних аспектів медичної реформи в Україні і необхідності її переосмислення тощо.
Насамкінець академік наголосив, що в Україні є потужні наукові школи і є всі передумови та можливості для побудови високотехнологічної і високоінтелектуальної країни.
Більше дізнавайтеся з інтерв’ю: