Під час епідемії «іспанського грипу» сто років тому був відкритий метод лікування імунітетом вже одужалих людей – шляхом переливання їхньої крові хворому. Віктор Досенко вважає, що його необхідно застосувати для лікування COVID-19. Поки цей метод вже розглядають в інших країнах, українські лікарі не можуть його застосовувати через заборону.
Науковець роз’яснив суть методу і чому він також вважатиметься експериментальним, розповів про протоколи лікування від МОЗ: «Реконвалесцентна плазма – дуже перспективний і фактично безкоштовний метод терапії важких випадків COVID-19. Йдеться про використання крові людей, які вже одужали від цієї хвороби. Їхня імунна система переборола цю інфекцію, але ще не забула, як воювати з нею. (...) Це так званий метод пасивної імунізації – коли від людини, що вже сформувала імунітет, ми передаємо його частину людині, яка зараз перебуває у важкому стані, то це може значно допомогти. Цей метод рятував життя при різноманітних вірусних інфекціях, починаючи ще з "іспанського грипу" 1918-1920 років. Завжди, коли ще немає доказової терапії нової інфекції, лікарі повертаються до цього методу. У зв’язку з цим ми висунули свою гіпотезу, що імуноглобуліни не грають вирішальну роль у подоланні інфекції. Адже вмирає людина не від інфекції, а від синдрому, який виникає в організмі і який знищує власні легені, – гострий респіраторний дистрес-синдром (ARDS). Якщо вдасться цей синдром вгамувати, тоді людина виходить з критичного стану. І на найкритичнішому етапі безглуздо застосовувати противірусну терапію. Адже вірус вже зробив свою справу: уразив критичну кількість клітин легень і запустив потужну відповідь з боку організму, яка є більш небезпечною, ніж власне вірус. Не виключено, що саме реконвалесцентна плазма пригнічує розвиток ARDS. У нашому інституті ми моделюємо цей синдром та проводимо випробування засобів для його контролю. (...) В Україні цей метод заборонений. Наші лікарі якщо і знають про нього, то не мають дозволу на застосування цього методу експериментальної терапії вірусних інфекцій. FDA (Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США) вже дало дозвіл, у Канаді це також активно пішло. А в Україні поки ні, незважаючи на те, що ми виступили з цією ініціативою від Української вищої медично школи. Зв’язалися з Центром громадського здоров’я і МОЗ, знайшли порозуміння, разом підготували всі необхідні документи, і ось воно тягнеться другий тиждень. Досі наказу немає і українські лікарі поки не мають можливості застосовувати цей метод. А у разі видачі дозволу певний час ще забере підготовка. Потрібно кожну людину, яка одужала, вмотивувати через два тижні здати свою кров, щоб врятувати інших. Я думаю, що наші люди підтримують таку ініціативу, вони добрі й хороші. Але до них ще треба донести цю інформацію. Словом, ми програємо час і втрачаємо шанс вилікувати більшу кількість людей».
Учений розповів, що науковці планують виокремити з плазми частини, які є ефективними в лікуванні хвороби, створивши медичний препарат. Таким чином, буде достатньо ковтнути пігулку, а не організовувати складний процес переливання крові: «Малоймовірно, що саме імуноглобуліни визначають весь лікувальний ефект плазми. Там повинні міститися інші низькомолекулярні речовини, – некодуючі РНК , які можуть мати більш потужний вплив, ніж імуноглобуліни плазми крові. Якщо знайти ці біологічно активні молекули, то їх можна синтезувати окремо і вводити замість реконвалесцентної плазми з неменшим ефектом. З цією думкою нас вже підтримали в університеті Цюріха. Зараз ми з ними починаємо спільний, поки що волонтерський проєкт».
Учений розповів і про інші експериментальні препарати, чому Україна отримала деякі з них безкоштовно, у той час як деякі вітчизняні фармкомпанії наживаються на епідемії.
Окрім того, Віктор Досенко прокоментував визнання МОЗ України наявного протоколу лікування COVID-19 як експериментального: «Треба віддати належне, вони (МОЗ) міняють протокол. Чують критику, додають нові препарати і чітко формулюють свої рекомендації. Якщо уважно прочитати протокол, то в ньому сказано, що це експериментальна терапія. Тобто це не протокол для обов’язкового лікування усіх хворих. Він стосується лікування тільки важких хворих і тільки в рамках клінічного дослідження. І лише за умови погодження з боку пацієнта. При дотриманні цих умов рекомендації вийшли непоганими. Якби там з’явилася ще й реконвалесцентна плазма, я був би дуже задоволений. МОЗ орієнтується на доброчесність міжнародних фармкомпаній. Препарат "Хлорохін" безкоштовно надала Франція (компанія "Санофі"), а інший дуже перспективний препарат "Флавіпіравір" (також відомий як "Авіган") надала японська корпорація "Фуджі фільм". Японці обрали 20 країн, серед яких була Україна».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією інформаційної платформи «Цензор. НЕТ»