|
У першому інтерв’ю «Дітей буде більше, ніж розумних людей: соціолог розповів, як пандемія та карантин змінять українців» експерт зазначив, що людей, які користуються інтернетом, стане більше. Але це одна з небагатьох змін, які очікуються. Олександр Шульга пояснив, як же змінить людей пандемія і чи змінить взагалі: «Багато хто стверджує, що після пандемії люди почнуть більше цінувати те, що мають. На жаль, на ділі ж все не так. Як правило, осмислення цього закінчується разом із закінченням кризи. І всі плюхаються назад в рутину, яка нас нестримно несе. Звичайно, зараз можна філософствувати, сидячи на карантині. Але, як правило, це все дуже швидко забувається. Так, ми вийдемо іншими людьми, але не так надовго, як нам би цього хотілося». Але в той же час соціолог уточнив, що в середньому підвищиться інтернет-грамотність населення: «У нас був досить великий прошарок людей, які так і не користувалися інтернетом або користувалися ним вкрай рідко. Через карантинні заходи людей, які освоїли інтернет, стане більше». Соціолог також зауважив, що багато роботодавців зрозуміють, що частину бізнесу можна віддавати на аутсорс, спілкуватися онлайн, не витрачати час на дорогу і на офісні витрати. І уточнив, що це поки всі зміни, які можливі. Що ж стосується самоосвіти і приросту народжуваності, про які заявляють багато соціологів, - експерт зазначив, що «дітей буде більше, ніж розумних людей»: «В українців, якщо питати, чи займалися ви самонавчанням, багато хто скаже, що так. Але якщо їх попросити підтвердити це, напевно, буде більше розмитих відповідей. Але якщо запитати, які серіали ви подивилися, то там вже буде конкретика і чіткість - де яка серія, в якій серії хто кому в коханні зізнався», – з гумором зазначив соціолог.
Олександ Шульга акцентував увагу на тому, що українці ще раніше показали, що на горизонтальному рівні можуть здійснювати допомогу тій частині державного апарату, яка не може впоратися з проблемою: «Не буде іншої країни й нового світу. Звичайно, якщо піде "перший рік карантину", то потрібно буде поговорити про це ще раз. Але поки радикальних змін у свідомості людей не гряде», – підсумував експерт.
У другому інтерв’ю «Настрій 90-х років: чого бояться українці найбільше під час пандемії коронавірусу» Олександр Шульга розповів, який настрій у людей в період пандемії і чого бояться українці найбільше: «Протягом останніх 10 років настрій у людей практично не змінювався. У нас суспільство перманентної кризи. На відміну від багатьох країн Європи, ми переживаємо кризу, починаючи з 90-х років. Українське суспільство звикло до цього. Тривожність, розгубленість, невпевненість у завтрашньому дні – ці настрої були, а через пандемію тільки посиляться».За його словами, у ТОП проблем, які хвилюють українців входять: високі ціни і низькі зарплати при цьому; поточні витрати на життя й комуналку; страх нападу з боку зовнішнього ворога – додалося після анексії Криму та війни на Донбасі; система охорони здоров'я - жителі України давно вже нарікають на систему охорони здоров'я і бояться за своє здоров'я; надія і тривога – після війни на Донбасі рівень цих почуттів виріс. З появою пандемії очікується ще один сплеск почуття тривоги; безробіття.
«Безробіття люди, до речі, теж завжди боялися. Але в 90-х роках рівень цього страху був найбільш великим за весь час незалежності України. Думаю, що зараз цей рівень може досягти тих років», – зазначив Олександр Шульга. Соціолог також відмітив, що економічну сторону поки складно коментувати, оскільки навіть в уряді не знають, наскільки далеко все зайде та якими будуть цифри: «Зараз українці чесно відповідають, що грошей сидіти далі на карантині немає. Але в той же час погоджуються, що обмеження були потрібні. Але питання, як ми будемо з цього виходити, залишається відкритим».
У третьому інтерв’ю «Соціолог розповів, кого вважатимуть винним жителі України в поширенні Covid-19» автор зазначив, що менталітет українського суспільства не дозволить взяти відповідальність на себе: «З відповідальністю у людей в Україні, на жаль, хронічна проблема. Це не змінив ні перший, ні другий Майдан. Лише невеликий прошарок суспільства був готовий брати відповідальність на себе за ситуацію в країні. Тому в разі, якщо пандемія досягне в Україні великих масштабів, для людей винною буде держава». Він також зазначив, що якщо влада не впорається, то люди знайдуть для себе іншого «героя»: «Населення буде очікувати, що з проблемою впорається інший персоніфікований персонаж, лідер, який зробить все за них. Себе у нас ніхто звинувачувати не буде, будуть звинувачувати державу і конкретних лідерів, і в разі чого - шукати інших».
Повні тексти інтерв’ю можна прочитати за наступними посиланнями:
«Дітей буде більше, ніж розумних людей: соціолог розповів, як пандемія та карантин змінять українців» «Настрій 90-х років: чого бояться українці найбільше під час пандемії коронавірусу» «Соціолог розповів, кого вважатимуть винним жителі України в поширенні Covid-19» За інформацієюінформаційного агентства «APnews»