Про те, чи гарантує освіта професійний успіх і високі заробітки в нашій країні, у статті для видання «Дзеркало тижня» пише завідувач сектору соціальних досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України кандидат економічних наук Людмила Черенько.
|
«Наукові дослідження впродовж двадцяти років демонструють відчутний вплив високого освітнього рівня на шанс не опинитися серед бідних. Проте останніми роками це стосується, швидше, повної вищої освіти. Справді, особа з вищою освітою здатна не лише поліпшити свої життєві шанси, а й «витягнути» своє домогосподарство з бідності. І що більше членів сім’ї мають вищу освіту, то нижчі ризики бідності. Принаймні про це свідчить дослідження проблем бідності та нерівних можливостей дітей, проведене Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України і Українським центром соціальних реформ спільно з ЮНІСЕФ в Україні. Воно ґрунтується на офіційному статистичному спостереженні. Отож домогосподарство, в якому є особа з вищою освітою, у півтора разу рідше стає бідним, ніж те, де таких осіб немає», – зазначає вчена.
Здавалося б, очевидно, що освіта знижує бідність. Водночас, навіть освічений працівник не убезпечений від бідності, суспільно важливі професії, які передбачають наявність вищої освіти, оплачуються вкрай недостатньо, а диплом про вищу освіту зовсім не гарантує високооплачуваної роботи. Так відбувається з трьох основних причин, пояснює Людмила Черенько: через низькі стандарти оплати праці в Україні, недостатню конкурентоздатність освічених працівників і перенасиченість ринку праці працівниками з вищою освітою.
З іншого боку, за словами авторки статті, освіта все-таки знижує бідність: «Дослідження свідчать, що люди з вищою освітою заробляють більше навіть тоді, коли не працюють за отриманим фахом». На це впливають такі чинники: «По-перше, будь-яка вища освіта позитивно впливає на формування особистості. <…> По-друге, деякі роботодавці за інерцією ще звертають увагу на дипломи… По-третє, зазвичай серед осіб із вищою освітою більший відсоток активних людей, які завжди шукають нові можливості й не погоджуються на низькі заробітки у своїй професії. …освіта все ж таки розширює можливості, дає шанси на успіх і знижує ризик бідності. Тож навчатися потрібно! Але слід пам’ятати про цінність знань та кваліфікацій», – вважає Людмила Черенько.
Повний текст статті доступний за лінком:
https://zn.ua/ukr/EDUCATION/diplom-vs-znannja-.html Ілюстрації – з відкритих Інтернет-джерел