19 жовтня 2020 року в Інституті народознавства НАН України відбулась презентація книги «Керамічний код Івана Левинського в естетичному вимірі українця кінця ХІХ – початку ХХ ст.».
Це багато ілюстроване науково-популярне видання підготовлене колективом авторів за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Книга створена за результатами резонансної виставки "Керамічний код Івана Левинського" (Львів, 2019–2020 рр.). У ній репродуковано й каталогізовано 215 пам’яток художньої кераміки і дрібної пластики з фондів Музею етнографії і художнього промислу Інституту народознавства НАН України. Крім того, до ілюстрування наукових статей одинадцяти співавторів із Харкова, Опішні й Львова залучено архівні матеріали та керамічні вироби фабрики Івана Левинського з приватних колекцій та ті, що збереглись на фасадах і в інтер’єрах будівель міст України (загалом – близько 500 ілюстрацій). У книзі всесторонньо висвітлено виняткове мистецьке явище, створене підприємницьким талантом українського архітектора Івана Левинського, а також підкреслено мистецький діалог між Заходом і Сходом України, який відбувався з метою пошуку власного національного виразу в добу модерну.
|
Презентація книги відбувалась онлайн, у режимі Zoom-конференції. Запрошені гості з Управління туризму Львівської міської ради, Українського католицького університету, Харківської академії культури, музеїв і навчальних закладів України підкреслювали важливість вивчення і популяризації мистецької спадщини українського модерну, зокрема творчості Івана Левинського, а також наголошували на необхідності звернути якнайпильнішу увагу на проблему збереження пам’яток, особливо – кераміки, яку нищать не лише часові й атмосферні чинники, але й людська необізнаність у мистецькій та історичній цінності розташованої у їхніх помешканнях чи офісах метласької плитки, фасадного облицювання чи кахляної печі 100-річної давнини. Тому автори проєкту й дизайнер видання Інна Акмен намагались зробити книгу яскравою, цікавою, атрактивною, пізнавальною, щоб її друк і розповсюдження у бібліотеки, музеї, гуманітарні навчальні заклади України привернуло увагу громадськості не лише до чудових творів кераміки фабрики Івана Левинського, але й загалом збудило повагу до спадщини національної культури. Водночас книга є непересічним явищем у мистецтвознавчій науці, оскільки збагачена новими фактами, пам’ятками, всебічним аналізом творів у контексті мистецтва України і Європи, позначеними науковою новизною, тезами і висновками співавторів: доктора мистецтвознавства Ростислава Шмагала, доктора історичних наук Олени Щербань, кандидатів мистецтвознавства Андрія Клімашевського, Софії Король, Людмили Герус, Агнії Колупаєвої, Галини Івашків, Оксани Герій, Інни Акмен, доктора історичних наук Людмили Овчаренко, професора Олега Рибчинського.
|
|
Наприкінці презентації автори наголосили також на заходах із популяризації творчої спадщини Івана Левинського, які відбувались за підтримки Українського культурного фонду в рамках проєкту: відео-записи кураторської екскурсії залами виставки, інтерв’ю з авторами, відео-презентації кераміки в архітектурі, дитячому конкурсі «Керамічні коди Полтавщини», фотоконкурсі «Кераміка на фасадах» тощо. Усі відеоматеріали, а також електронний варіант книги «Керамічний код Івана Левинського в естетичному вимірі українця кінця ХІХ-початку ХХ ст.» будуть у вільному доступі в мережі Інтернет.
За інформацією Інституту народознавства НАН України