4 грудня 2020 року на 83 році пішов із життя видатний математик, засновник наукової школи з теорії багаточастотних коливань та теорії імпульсних систем, академік-секретар Відділення математики НАН України, дійсний член Європейської Академії наук, іноземний член Академії наук Республіки Таджикистан академік НАН України
Анатолій Михайлович САМОЙЛЕНКО
Анатолій Михайлович – один з провідних у світі спеціалістів у галузі звичайних диференційних рівнянь та теорії нелінійних коливань.
З 1988 року він був директором Інституту математики НАН України, з 2006 року — академіком-секретарем Відділення математики НАН України. В 1978 р. його було обрано членом-кореспондентом, а в 1995 р. – дійсним членом Національної академії наук України. З 2002 р. є дійсним членом Європейської АН, з 2011 р. – іноземним членом АН Республіки Таджикистан.
Анатолій Михайлович – автор близько 500 наукових праць, серед яких 30 монографій та 15 учбових посібників. Більшість його робіт перекладено за кордоном.
Його наукові інтереси охоплювали широке коло складних та актуальних математичних проблем. Міжнародне визнання його досліджень підтверджують загальновизнані в світовій математичній літературі терміни: "чисельно-аналітичний метод Самойленка", "функція Гріна—Самойленка" та інші. Опубліковані ним монографії внесли фундаментальний вклад у математику та її викладання.
Він приділяв велику увагу підготовці висококваліфікованих наукових кадрів. Серед його учнів – 32 доктори та 81 кандидат фізико-математичних наук, які успішно працюють у багатьох математичних центрах ряду країн. Анатолій Михайлович викладав в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка та Національному технічному університеті "КПІ". Він був членом Українського та Американського математичних товариств, членом редакційних колегій українських та зарубіжних журналів, серед них "Український математичний журнал", "Доповіді Національної академії наук України", "Нелінійні коливання", "У світі математики", "Nonlinear Mathematical Physics", "Memoirs on Differential Equations and Mathematical Physics" та інші.
Заслуги Анатолія Михайловича відзначені орденом Дружби народів та орденом "За заслуги" III ступеня, Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України, він двічі лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, Державної премії України в галузі освіти, Республіканської премії ім. М. Островського, премій НАН України ім. М. Крилова, М. Боголюбова, ім. М. Лаврентьєва та М. Остроградського, "Соросівський професор", Заслужений діяч науки і техніки України.
Життєвий і професійний шлях Анатолія Михайловича – невід'ємна частина становлення і розвитку української математичної науки, а його результати вписані у золоті сторінки її історії.
Наукова громадськість, колеги, друзі та учні у скорботі низько схиляють голови перед добрим іменем Анатолія Михайловича й висловлюють глибокі співчуття рідним та колегам покійного у зв’язку з непоправною втратою.
Церемонія прощання відбудеться 8 грудня 2020 року об 11 год. у Великому конференц-залі НАН України, громадська панахида – о 12:15.
Поховання відбудеться на Берковецькому кладовищі, громадська панахида розпочнеться о 14:30.