|
Автори зазначають: «Для повнішої оцінки кількості жертв пандемії у світі використовується поняття «надлишкова смертність» — збільшення кількості смертей з усіх причин, порівняно зі звичайним рівнем. Виявляється, що в тих регіонах України, в яких багато людей померло від коронавірусу, спостерігалась і надлишкова смертність, що десь утричі перевищувала кількість зафіксованих смертей від вірусу SARS-CoV-2. Збільшення втричі виявилося приблизно однаковим у регіонах, і воно спостерігалося впродовж усього часу пандемії в Україні, починаючи з березня. Світова практика оцінки поширення епідемії COVID-19 включає не лише дослідження епідемічної статистики, а й статистику смертності з усіх причин. З самого початку пандемії у багатьох країнах спостерігалося явище надлишкової смертності — перевищення кількості смертей з усіх причин (називатимемо його «загальною смертністю») над типовою загальною смертністю за ті самі періоди часу. За «типову смертність» часто беруть середнє значення за певний період: наприклад, за останні п’ять років, як це зроблено в нашому дослідженні. Трохи тонший можливий підхід — оцінити тенденції у зміні смертності з усіх причин і визначити, якою вона мала б бути поточного року. У країнах світу, котрі найбільше постраждали від пандемії, загальна смертність в окремі тижні зростала приблизно вдвічі — наприклад, у Бельгії, Великій Британії, Італії, Іспанії та Польщі. В інших країнах зростання загальної смертності було значно меншим чи його не було взагалі. У загальнонаціональній статистиці України до останнього часу істотної надлишкової смертності, яка б могла бути однозначно пов’язана з COVID-19, не спостерігалося геть. Щомісячні дані Держстату показували стійке зменшення кількості смертей, яке було частиною багатолітнього низхідного тренду: на нього впливали також аномалії щодо кількості смертей в областях, котрі зазнали часткової окупації, — Донецькій та Луганській. Складалося поверхове враження, буцім статистика Міністерства охорони здоров’я України про поширення вірусу — це одне, а демографічна статистика Держстату — щось геть інше, бо впродовж першого півріччя 2020 року смертність в Україні була найнижчою за останні п’ять років. Ситуація різко змінилася, коли щоденні дані Міністерства юстиції про загальну смертність, доступні на сайті «Економіка карантину», показали понад 2000 смертей для окремих дат третьої декади жовтня (див. рис. 1, доступний у «Прогнозі РГ-27»). Зростання загальної смертності, як видно з рис. 1, почалося ще з вересня, що також підтвердив Держстат у вересневих даних про загальну смертність, які вийшли 21 листопада. Осіб, котрі померли у вересні з усіх причин, виявилось аномально багато: на 14% більше, ніж цього самого місяця в середньому за п’ять років».
У статті Ігор Бровченко та Ігор Іванов репрезентують деякі аспекти свого дослідження, ілюструючи їх графіками та офіційними даними.
Наостанок дослідники зазначають: «Якщо підсумувати, можна впевнено стверджувати, що насправді смертей, пов’язаних із COVID-19, приблизно втричі більше, ніж свідчать щоденні дані МОЗ. Судячи з його даних, на середину грудня їх близько 50 тис. і щодня стає більше приблизно на 500 (див. рис. 10, взятий з «Прогнозу РГ-32»)».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією ресурсу «Дзеркало тижня»