Науковці Інституту органічної хімії НАН України спільно з українськими правоохоронцями розробили імітатори запаху наркотичних засобів, поширених на території нашої країни. Ці речовини успішно випробувані й уже доступні на вітчизняному ринку.
До виявлення наркотичних засобів правоохоронні органи України дедалі частіше залучають службових собак – завдяки високій чутливості їхнього нюху. Водночас, застосування оригінальних наркотичних засобів у навчально-тренувальній діяльності має низку обмежень, обумовлених передусім особливим порядком їх отримання, використання, зберігання та знищення, що значно ускладнює процедуру підготовки службових собак. Іншим суттєвим недоліком оригінальних «вуличних» наркотичних засобів є нестабільність їхнього запаху, що залежить від партії та походження.
Кінологічна пара під час виконання службових обов’язків (ліворуч) і під час виступу на змаганнях (праворуч) |
Використання оригінальних зразків наркотичних засобів доцільне під час первинної підготовки собаки у спеціальних кінологічних школах. Для подальшого регулярного тренування безпосередньо в кінологічних підрозділах, спрямованого на підтримання навичок, використовуються запахові замінники наркотичних засобів, що за одорологічними властивостями максимально наближені до оригінальних зразків, але не містять наркотичних речовин, а отже, не є наркотично активними та не потребують особливого контролю за їх використанням. Наявні замінники закордонного виробництва мають високу вартість і обмежений асортимент, що не дозволяє повністю забезпечувати (кількісно та якісно) потреби кінологічних підрозділів українських правоохоронних органів. Тобто створення вітчизняних запахових імітаторів наркотичних засобів, які мали би нижчу ціну та відповідали актуальному асортименту поширених у нашій країні «вуличних» наркотичних засобів, і повне забезпечення потреб кінологічних підрозділів правоохоронних органів України на такі замінники, були надзвичайно актуальними проблемами, до вирішення яких і взялись учені Академії.
Співробітники Інституту органічної хімії НАН України у співпраці з колегами з Державного науково-дослідного інституту Міністерства внутрішніх справ (МВС) України, а також Відділу організації кінологічної діяльності Національної поліції України впродовж 2017–2020 років розробили імітатори запаху наркотичних засобів, поширених на території України. У рамках спільних досліджень створено експериментальні зразки та виготовлено дослідні партії імітаторів на потужностях ТОВ «НВП «Укроргсинтез»». Речовини визнані ефективними за результатами дослідної експлуатації у кінологічних підрозділах Національної поліції України.
Протягом 2020 року хіміки Академії спільно з Державним науково-дослідним інститутом МВС України та за участі компанії «IPO4YOU» налагодили на потужностях ТОВ «НВП «Укроргсинтез»» виробництво комплекту імітаторів запаху наркотичних засобів, до складу якого ввійшли імітатори запаху кокаїну, героїну, амфетамінів, канабісу, макової соломки й опію-сирцю. Запахові замінники опію-сирцю та макової соломки не мають аналогів у світі й раніше були комерційно недоступні. Їхня поява на вітчизняному ринку має посприяти ефективнішій боротьбі з наркозлочинністю, оскільки зазначені наркотичні засоби доволі поширені на території України.
Комплект імітаторів запаху наркотичних засобів. Фото з сайту виробника (uoslab.com) |
Надалі комплект планується доповнити імітатором запаху метадону, якщо дослідна експлуатація підтвердить його ефективність.
Комплект імітаторів запаху наркотичних засобів наразі доступний для замовлення
у підприємства-виробника. Вітчизняний продукт у кілька разів дешевший, ніж закордонні аналоги. Його потенційні споживачі в Україні – кінологічні підрозділи правоохоронних органів та інші державні і приватні суб’єкти кінологічної діяльності.
* * *
Публікації та патенти
1. Соколенко Л.В., Соколенко Т.М., Ягупольський Ю.Л., Кальченко В.І., Вересенко Ю.В., Неня О.В., Кучинський Ю.Д., Смерницький Д.В., Скоробагатько О.В., Скоробагатько М.А., Коломієць С.І. Імітатори запаху наркотичних засобів для дресирування службових собак: склад, принцип дії та правова основа їх використання // «Наука та інновації» – 2020 – Т.16, №5 – С. 77-85. |
За інформацією Інституту органічної хімії НАН України