 |
Учена зазначила: «Як працює вірус? Це білковий футляр, всередині якого розташована молекула ДНК або РНК. Ці нуклеїнові кислоти, кожна по-своєму, несуть інструкції з побудови вірусних білків. Усе, що необхідно ‒ доставити генетичну інформацію в ядро клітини (у випадку ДНК) чи в цитоплазму (у випадку РНК). А далі використати клітинну білкову фабрику ‒ рибосоми ‒ для синтезу необхідних «цеглинок» і формування дочірніх вірусних часток, які заражатимуть нові й нові клітини. Так запускається інфекційний процес. Але в еволюції на кожну дію знайдеться протидія. В цьому випадку ‒ імунна. Спеціальні імунні клітини (антигенпрезентуючі ‒ АРС) знаходять і виставляють вірусні білки на поверхню для розпізнавання Т-лімфоцитам. Ті, своєю чергою, сприяють появі специфічних антитіл проти вірусу, а також клітин-кілерів, здатних ліквідувати інфікованих побратимів. А що як використати вірус у якості кур’єра? Модифікувати його, щоб зробити повністю безпечним. А всередину запакувати інформацію про інший, патогенний вірус. Організм цю інформацію обробить і видасть інструкції імунній системі, як цього патогену позбутись. Так, ніби одного прекрасного ранку у ваші двері подзвонив кур’єр зі служби доставки і вручив костюм супергероя, невразливого до інфекцій. (Якби ж воно і справді було так просто!) Приблизно такою логікою користувались розробники векторних вакцин від COVID-19. Сьогодні є чотири таких варіанти:
‒ Oxford/AstraZeneca, схвалена ВООЗ для екстреного застосування, зареєстрована в Україні та відома нам як Ковішилд (Індія) та SK-Bio (Республіка Корея);
‒ Janssen (Johnson & Johnson, США), схвалена ВООЗ для екстреного застосування;
‒ Sputnik V або Гам-Ковід-Вак, розроблена російським Національним дослідницьким центром епідеміології і мікробіології ім. Гамалеї;
‒ Ad5-nCoV (CanSino) ‒ векторна вакцина, розроблена в Китаї».
Наталія Шендеровська розповіла про використання вірусів як векторів з 1980-их років, про типи векторів, пояснила переваги векторної вакцини у порівнянні з інвектованою.
Наостанок вірусологиня зазначила: «Пандемія SARS-COV-2 створила неабиякий прецедент і запустила гонку за вакциною, якої світ досі не бачив. Першість у ній отримали технології, які за інших обставин ще довго чекали б свого часу. Це стосується і векторних вакцин. Вони довели свою ефективність та безпечність, а це дає зелене світло для широкого використання цієї платформи в майбутньому. І тут йдеться не лише про запобігання уже наявним чи новим інфекціям, але і про нові перспективи у лікуванні генетичних хвороб. Тож, бережімо себе, носімо маски і вакцинуймося! Майбутнє занадто цікаве і точно потребує вашої участі. Тож не варто псувати його можливими наслідками COVID-19».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією освітньо-інформаційної платформи «КУНШТ»