28 вересня 2021 року в межах відзначення 75-ї річниці ЮНЕСКО з ініціативи Національної комісії України у справах ЮНЕСКО у Національному ботанічному саду (НБС) імені М.М. Гришка НАН України в Києві відбулася церемонія закладення платанової алеї ЮНЕСКО.
Платанова алея ЮНЕСКО в НБС імені М.М. Гришка НАН України готова до висадження. Фото – з сайту Міністерства закордонних справ України |
Реалізація ініціативи з висадження платанової алеї ЮНЕСКО і втілення в життя «ботанічної дипломатії» стали можливими завдяки партнерству Міністерства закордонних справ України та Національної комісії України у справах ЮНЕСКО з Офісом координаторки системи ООН в Україні Оснат Лубрані, Національною академію наук України та НБС імені М.М. Гришка НАН України.
Високі гості прямують на урочисту церемонію. Фото – з сайту Міністерства закордонних справ України |
У церемонії взяла участь голова Національної комісії у справах ЮНЕСКО, перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік Володимир Радченко, диригент Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка, Артист ЮНЕСКО в ім’я миру, народний артист України Герман Макаренко, дворазовий олімпійський чемпіон, віцепрезидент Національного олімпійського комітету України Валерій Борзов, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська та директорка НБС імені М.М. Гришка НАН України член-кореспондент НАН України Наталія Заіменко.
Виступає Еміне Джапарова. Фото – з сайту українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» |
Урядовиця Еміне Джапарова підкреслила, що платани було обрано, щоби підкреслити зв’язок України, зокрема, з Кримом. Вона висловила вдячність ЮНЕСКО за привернення уваги світової спільноти до проблем збереження природної та культурної спадщини у тимчасово окупованому Криму.
Слово має Оснат Лубрані. Фото – з сайту українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» |
Координаторка системи ООН в Україні Оснат Лубрані нагадала присутнім заклик Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша про необхідність «завершення війни людства проти планети». Вона висловила переконання, що Україна може відіграти важливу роль у захисті довкілля й боротьбі з кліматичними змінами.
Дерева платану очікують на почесних садівників. Фото – з сайту українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» |
Еміне Джапарова й Оснат Лубрані. Фото – з сайту Міністерства закордонних справ України |
Високі гості висаджують ювілейну алею. Фото – з сайту українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» |
P.S. Дещо раніше, 20 серпня цього року, в межах ініціативи міжнародного екологічного проєкту «Greening of Ukraine», у НБС імені М.М. Гришка дипломати різних країн вітали Україну з 30-ю річницею Незалежності висаджуванням символічної Алеї Незалежності з 30-ти дерев липи.
Місце для алеї обрали в історичній місцевості Києва, де у давнину розташовувалася резиденція Всеволода Ярославовича й інших київських князів (зокрема Юрія Долгорукого), – біля експозиційної ділянки «Красний двір» академічного ботанічного саду.
Дерева саджали надзвичайні та повноважні посли: Республіки Куба в Україні – Натача Діас Аґілера, Словацької Республіки в Україні – Марек Шафін, Республіки Хорватія в Україні – Аніца Джамич, Чорногорії в Україні – Драґіца Понорац, Південно-Африканської Республіки в Україні – Андре Йоганнес Гроеневальд та інші. На кожному посадженому дереві дипломати залишили листівку з побажаннями Україні.
За словами співініціаторки й організаторки проєкту Ганни Крисюк, фонд «Озеленення планети», співзасновницею якого вона є, – це глобальна ініціатива, покликана відновити не тільки довкілля, а й енергетичний баланс, а також стати об’єднавчим чинником для людей всього світу.
На світлинах нижче – висадження липової алеї до 30-річчя Незалежності України
(всі фото люб’язно надав НБС імені М.М. Гришка НАН України)
За інформацією НБС імені М.М. Гришка НАН України