Почесний директор Інституту відновлюваної енергетики НАН України член-кореспондент НАН України Нвер Мхітарян розповів про світову енергетичну кризу, наслідки для світової економіки, пошук винних, причини кризи та перспективи відновлюваної енергетики.
Автор статті зазначає: «Стратегічними причинами світової енергетичної кризи, набагато масштабнішої, ніж нинішня, є обмеженість запасів енергоресурсів, дорожчання їх видобутку, досягнення піків видобутку й енергоспоживання, що їх перевищує, віддаленість термоядерної альтернативи. Звідси — стратегічний висновок: якщо залишити все, як є, криза — невідворотна. Отже, виходить, що відновлювану енергетику слід розвивати, бо це єдина можливість якщо й не уникнути кризи, то хоч би пом’якшити її наслідки. Таке розуміння дозволяє з правильних позицій та у правильній перспективі оцінити стан і можливості відновлюваної енергетики».
Щодо перспектив на майбутнє Нвер Мхітарян зауважує: «По-перше, не слід панікувати: поточна криза поки ще не справжня; справжня почнеться тоді, коли буде вже неможливо компенсувати падіння видобутку традиційних ресурсів, вичерпаються джерела традиційних видів палива або їх видобуток стане абсолютно нерентабельним. Щонайменше, декілька десятиліть у людства в запасі ще є. По-друге, час, що залишився, потрібно використати продуктивно: об’єднувати мережі, зменшувати втрати, відпрацьовувати нові технології відновлюваної енергетики (та інших її видів). (...) Перехід на поновлювану енергетику слід здійснювати на основі технологій наступних поколінь. І для цього потрібні наукові відкриття в різних галузях природничих наук, досконалі математичні моделі, інноваційні прикладні результати. По-третє, необхідно враховувати регіональні особливості — і в масштабі континентів, і окремих країн. (...) Тому надзвичайно важливими є дослідження та розробки Інституту відновлюваної енергетики НАН України, що системно акумулюють світові досягнення та вітчизняний досвід створення енергетичних програм. Згідно з останніми розрахунками Інституту відновлюваної енергетики НАН України, якщо 2015 року частка відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії в Україні складала 5%, то 2020 року вже досягла 9,2%, і якщо підтримка з боку держави та бізнесу не послабне, 2025-го повинна скласти 13,1%, а 2035-го — 20,3%. Ця перспективна частка-2035 буде ще вчетверо меншою, ніж уже зараз у Норвегії, Бразилії та Новій Зеландії, та вдвічі меншою, ніж у Німеччині, Іспанії та Румунії. Але головне на сьогодні для відновлюваної енергетики — це зберегти цю тенденцію росту та підтримувати її на всіх рівнях, від наукового до державного».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією газети «День»