Російські війська захопили Чорнобильську та Запорізьку атомні електростанції, і це пов’язано з цілою низкою ризиків. Персонал на ЧАЕС перебуває у фактичному полоні, а на ЗАЕС ‒ під дуже значним тиском. Нещодавно українські чиновники заявили, що ЧАЕС підключена до резервних генераторів, яких вистачить на кілька днів. Наскільки небезпечними можуть бути дії окупантів на станціях і чи можуть вони спричинити катастрофу? В інтерв’ю науково-популярному журналові «Куншт» старший науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС НАН України кандидат біологічних наук Олена Паренюк і співзасновниця Facebook-сторінки «Chornobyl insight» (про Чорнобиль, радіацію і атомну енергетику) кандидат біологічних наук Катерина Шаванова відповіли на такі запитання:
- Що може статись, якщо основне живлення ЧАЕС не відновлять? Наскільки небезпечна така перспектива?
- Наскільки небезпечними можуть бути бої на станції? Чи є на ЧАЕС система запобігання пошкодженням, яких може завдати вогнепальна зброя?
- Наскільки важливою є наявність і працеспроможність співробітників станції? Які основні функції вони повинні виконувати, щоб ЧАЕС безпечно працювала?
- Якої шкоди загалом може завдати озброєна, але не надто знайома з роботою станції група людей?
- Чи відрізняються масштаби потенційної небезпеки на ЧАЕС і ЗАЕС?
- Чи припинення надходження до МАГАТЕ даних від системи моніторингу ядерних матеріалів на ЧАЕС означає серйозний збій у роботі станції та чи є альтернативний спосіб отримати такі дані?
- Чи має МАГАТЕ якісь важелі впливу на росію, щоб та принаймні забезпечувала нормальне функціонування станцій?
- Якої екологічної та радіобіологічної шкоди може завдати саме перебування і діяльність російських військ у 30-кілометровій зоні навколо ЧАЕС?
- Чи може якось вплинути на ситуацію замінування окупантами берега Каховського водосховища, яке межує із ЗАЕС?