Фото: kanaldom.tv |
27 березня директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, академік-секретар Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології НАН України академік Сергій Комісаренко долучився до ефіру телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та "UATV".
Вчений розповів про нюанси застосування хімічної та біологічної зброї під час війни.
Комісаренко, зокрема, наголосив, що війна в цілому є негуманним методом, але застосування хімічної зброї належить до найнегуманніших методів ведення війни. "Вона викликає не миттєву смерть, а смерть задушливу, тобто з великою кількістю мук. Наприклад, фосфорні снаряди, якщо викликають не загибель, то найглибші опіки, з якими важко боротися. І людина стає не просто калікою, а калікою на все життя з дуже тяжкими наслідками", — пояснив він.
У 1993 році Генеральною асамблеєю ООН було ухвалено Конвенцію про заборону хімічної зброї. "До цього часу Росія мала близько 40 тис. тонн хімічної зброї, і як було офіційно заявлено — до 2017 року вона була знищена. Але ні, виявляється, Росія зберігає її, — розповів Комісаренко.
Щодо біологічної зброї, то академік зазначив: “Україна ніколи, навіть у радянські часи, не займалася ні розробкою біологічної зброї, ні її виготовленням, ні її накопиченням, ні її зберіганням. Все це було в Російській Федерації, а зберігання ще були у Казахстані, зокрема, на Аральському морі".
Вчений також наголосив, що Росія чудово знає, що Україна ніколи не мала біологічної зброї, ніколи не займалася нею, тому що в Україні немає жодної лабораторії, так званого, БСЛ-3 чи БСЛ-4 рівня. З біологічною зброєю (якщо вона створюється або якщо з нею працюють по знешкодженню) працюють у БСЛ-4 лабораторіях, це найвищий рівень біобезпеки. В Україні немає жодної такої лабораторії та немає жодної сертифікованої БСЛ-3 лабораторії.
"Я працюю в Національній академії наук. Я, звичайно, добре знаю всіх наших учених, які теоретично могли б займатися та працювати з такими патогенами. Але у нас ніхто з такими патогенами не працює (…) У нас навіть немає можливості працювати з вірусом коронавірусу, попри те, що він далекий від, так званої, біологічної зброї. Тому ми дуже повільно працювали і працюємо над створенням вакцини. І в Росії це дуже добре знають. Тому ці заяви виглядають абсурдними і несерйозними", — наголосив академік Комісаренко.
ДОКЛАДНА ІНФОРМАЦІЯ І ВІДЕО ПРО ЦЕ