Чорнобильська зона, фото: Денис Вишневський |
Наскільки небезпечною є ситуація в зоні відчуження та як вплинула діяльність російських військових на радіоекологію в Чорнобилі розповіли радіобіологині – старша науковаспівробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України кандидатка біологічних наук Катерина Шаванова та наукова співробітниця того ж Інституту кандидатка біологічних наук Олена Паренюк.
Учені розповіли чим займається Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України: «Після аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС Інститут створили для наукового супроводу спорудження і дослідження об’єкту Укриття, а також контролю його впливу на довкілля. Наші співробітники контролюють безпеку на ЧАЕС, а також стан радіоактивних матеріалів і матеріалів, які містять ядерне паливо».
Також радіобіологи зазначили як саме бойові дії вплинули на Зону та наскільки небезпечний підйом радіонуклідів із ґрунтів та мулу через діяльність військ РФ: «Необхідно розуміти специфіку Чорнобильської зони. Будь-яке втручання є радіаційно небезпечним. Навіть регулярні регламентні роботи проводяться так, щоби не призвести до інтенсифікації процесів міграції радіонуклідів. Саме тому на кожному об’єкті Чорнобильської зони робота з радіоактивними матеріалами жорстко регулюється. Будь-яка діяльність поза межами регламенту підвищує ризик надходження радіонуклідів у довкілля. У випадку окопів у "Рудому лісі" росіянам треба було їсти землю або дихати виключно пилом, щоб в тіло потрапило багато радіонуклідів. У 30-кілометровій зоні відчуження знаходиться лише 2% тієї активності, яка внаслідок аварії надійшла у довкілля. 98% — в об’єкті Укриття, саме тому він є одним із найнебезпечніших і його стан необхідно постійно контролювати. Для цього там мають знаходитися навчені люди. (...) Подібний контроль має відбуватися і в сховищах відпрацьованого палива. Коли там немає спеціалістів – це також надзвичайно небезпечно. Я вже не кажу про вибухи чи динамічні навантаження на конструкції цих будівель. У нас наразі немає інформації про те, що в сховищах відпрацьованого ядерного палива хтось проводив контроль ситуації від 25 лютого».
У інтерв’ю також розказали про працівників ЧАЕС, які прибули на станцію після ротації, пояснили як рух важкої військової техніки вплинув на стан об’єкту та чим саме забруднені відходи «Рудого лісу».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «Суспільне»