11–12 травня 2022 року в Палаці науки у центрі бельгійської столиці тривав симпозіум Всеєвропейської федерації академій наук (ALLEA) «Перетворення науки. Шляхи до сталості та надійності». Ця подія відбувалася ще й з нагоди 250-річчя Королівської академії наук і мистецтв Бельгії.
 Палац науки, Брюссель, травень 2022 року |
На цьому заході розглядались актуальні теми з наукової, суспільної, політичної сфер і забезпечення діяльності платформ для міжнародних, міждисциплінарних і міжгалузевих дебатів. У роботі симпозіуму взяли участь провідні науковці, політики Європейського Союзу та представники європейської академічної спільноти. Національну академію наук України представляли її Президент академік Анатолій Загородній та експертка одного з напрямів роботи ALLEA «Шляхи до сталого клімату в академічній спільноті», завідувачка відділу хімічного та інформаційного аналізу Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Катерина Першина. У своїй промові Президент НАН України розповів про стан української науки й науковців під час війни, завдані збитки, які нашкодили, але не зупинили наукової діяльності Академії, та закликав наукову спільноту всебічно підтримувати українську науку.
Усі доповіді зосереджувалися на ролі науки та її перетворенні для майбутнього, на тому, як наука може впливати на політику й суспільство в умовах криз (епідемії COVID і війни в Україні) та фейків, а також на шляхах розвитку співпраці між європейськими академіями наук. Саме на цьому наголошували президент ALLEA професор Антоніо Лопрієно, Єврокомісарка з інновацій, досліджень, культури, освіти і молоді Марія Габріель, член групи головних наукових радників Європейської Комісії професор Ерік Ламбен, Президент Європейської дослідницької ради професор Марія Лептін.
 Виступ Єврокомісарки з інновацій, досліджень, культури, освіти й молоді Марії Габріель |
Підсумували дебати на секції «Трансформація дослідницької культури» слова президента ALLEA професора Антоніо Лопрієно, якими він чітко окреслив майбутній напрям таких змін: «Більше співпраці, менше конкуренції».
 Дебати щодо трансформації дослідницької культури. Справа наліво: президент ALLEA професор Антоніо Лопрієно, професорка Тіна Комес, доктор Марк Шильц, Президент Європейської дослідницької ради професор Марія Лептін, ведуча дебатів |
Oсновні напрями роботи панелі «Шляхи до сталого клімату в академічній спільноті», керівником якої є професорка Астрід Айхгорн, зосереджується на взаємодії різних зацікавлених сторін, а саме – університетів, науково-дослідницьких установ, окремих учених, студентів, фінансових установ, рейтингових агентств, організаторів конференцій і академій, які вивчають суспільство, та професійних установ. Особлива увага приділялася потенційним можливостям цих сторін, які вони можуть реалізувати для переведення академічної системи на стійкіший шлях.
За інформацією Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України