17–19 травня 2022 року Інститут фізики конденсованих систем (ІФКС) НАН України (Львів) провів в онлайн-форматі Ізінґівські читання 2022 – 24-у Щорічну майстерню зі складних систем, фазових переходів і критичних явищ. Організували захід молоді науковці Інституту Оксана Добуш, Христина Гайдуківська, Мар’яна Красницька, Дмитро Шаповал, а також академік Юрій Головач.
Ізінґівські читання відбуваються щорічно з 1997 року і спрямовані на поглиблене дослідження явищ критичності у складних системах. Доступність презентацій та їхня міждисциплінарність дозволили брати участь у роботі майстерні не лише фізикам – науковим працівникам і студентам, а й ученим, які працюють в інших галузях науки.
Цьогорічні лекції охоплювали широкий спектр досліджень. Наприклад, доктор фізико-математичних наук Вікторія Блавацька з ІФКС НАН України розповіла про «Характеристики розміру і форми складних макромолекул: аналітичні та числові підходи»; доктор Беньямін Маєр з Університету Гумбольдта й Інституту Роберта Коха в Берліні (Німеччина) – про «Роль науки про складні системи та математичного моделювання в боротьбі з пандемією»; доцент, доктор Лукас Бьоттхер із Франкфуртської школи фінансів і менеджменту (Німеччина) – про «Застосування штучних нейронних мереж у статистичній механіці та нелінійній динаміці». Професор, доктор Бертран Берш з Університету Лотарингії (Нансі, Франція) прочитав лекцію «Класична теорія поля Кальба-Рамонда у вигнутому просторі-часі», а доктор Джозеф Жозе з Університету Ковентрі (Велика Британія) – лекцію «Як соціальні мережі Оссіана допомагають розуміти індустріальний світ». Завершилися читання лекцією професора, доктора Райнгарда Фолька з Університету Лінца (Австрія), присвяченою обговоренню відкритих проблем, розглянутих у докторській дисертації Ернста Ізінґа, але не опублікованих.
Усі лектори й учасники читань із багатьох країн світу висловили свою підтримку та солідарність з українським народом і українськими вченими в боротьбі з російським агресором.
Лекції, виголошені на читаннях, стають основою
серії оглядових томів «Order, disorder and criticality» (World Scientific, Singapore). За інформацією ІФКС НАН України