10 серпня 2022 року під головуванням Президента НАН України академіка НАН України Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
Учасники зібрання заслухали дві наукові доповіді.
Із доповіддю «Надтверді матеріали для оборонної промисловості та повоєнного розвитку України» виступив заступник директора з наукової роботи Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля НАН України доктор технічних наук Олександр Бочечка.
Інститут надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля є провідною установою в Україні в галузі дослідження фізико-хімічних процесів одержання надтвердих матеріалів та створення нових виробів на їхній основі.
Актуальність таких досліджень обумовлена як унікальними властивостями надтвердих матеріалів (алмазу, кубічного нітриду бору, тугоплавких карбідів, боридів та нітридів тощо), так і високою ефективністю виготовлених з них інструментів. Використання таких матеріалів у радіотехнічній, електронній, аерокосмічній, автомобіле- та суднобудівній галузях промисловості суттєво зменшує метало- та енергоємність виробів, покращує їхні характеристики, а отже, забезпечує їх надійність і довговічність під час експлуатації.
Також одним з головних напрямів діяльності Інституту є розвиток наукових основ створення новітніх технологій обробки металів і неметалів інструментом з надтвердих матеріалів, методів і технологій застосування функціонально орієнтованих матеріалів у базових галузях промисловості.
Результати досліджень Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля НАН України вже впроваджують провідні стратегічні підприємства України.
У обговоренні доповіді взяв участь заступник директора з наукової роботи Інституту проблем матеріалознавства ім.І.М.Францевича НАН України член-кореспондент НАН України Геннадій Баглюк, який відзначив органічне поєднання цікавих фундаментальних досліджень Інституту, і, як результат, – актуальних прикладних розробок, а також зупинився на найбільших цікавих результатах науковців.
Професор кафедри Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» академік НАН України Петро Лобода зазначив, що завдяки проведеним в Інституті фундаментальним та прикладним дослідженням, в Україні створено науково-технічну базу для розроблення сучасних технологій та обладнання з надтвердих матеріалів, відкрито принципово нові сфери їх застосування.
Радник генерального директора ДП «АНТОНОВ» член-кореспондент НАН України Сергій Бичков розповів про тісну та плідну співпрацю Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля та ДП «Антонов».
Директор Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля академік НАН України Володимир Туркевич наголосив на важливості практичного впровадження розробок Інституту.
Із доповіддю «Науково-технічне забезпечення організації виробництва і сертифікації сучасної вітчизняної високовольтної кабельно-провідникової продукції» виступив завідувач відділу Інституту електродинаміки НАН України член-кореспондент НАН України Анатолій Щерба.
Науковці Інституту електродинаміки розробили нові методи моделювання та дослідження збурених електричних полів та детермінованих і стохастичних процесів руйнації мікроструктури сучасної високовольтної нанозміцненої (так званої зшитої) полімерної ізоляції при її тривалій експлуатації. Завдяки цим методам вдалося визначити наукові засади організації серійного випуску в Україні сучасних силових кабелів світового рівня з нанозміцненою полімерною ізоляцією. Використання нових кабелів підвищило надійність, навантажувальну здатність та стійкість вітчизняних кабельних систем електропередачі.
Наукові й технологічні результати Інституту електродинаміки із зазначеного напряму досліджень впроваджувало ПАТ «Завод Південкабель» (м.Харків), який з 2002 року є стратегічним партнером інституту і лідером на сьогодні виробництва в Україні сучасної високовольтної кабельно-провідникової продукції.
У плідній співпраці з вченими НАН України на ПАТ «Завод Південкабель» створено електротехнологічний комплекс для виробництва та сертифікації інноваційної кабельно-провідникової продукції з сучасною нанозміцненою полімерною ізоляцією на всі рівні напруги до 400 кВ. Цей комплекс дає можливість забезпечити як внутрішні потреби України в усіх кабельних системах світового рівня, так і експорт такої продукції, що зміцнює економіку нашої держави.
Під час обговорення доповіді голова вченої ради Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» академік НАН України Геннадій Півняк відзначив результати оригінальних наукових досліджень електродинаміки сильних електромагнітних полів у неоднорідних середовищах енергетичних і технологічних систем. Він також розповів про тісну співпрацю Дніпровської політехніки з Інститутом електродинаміки.
Головний інженер – технічний директор ПАТ «Завод Південкабель» кандидат технічних наук Юрій Антонець наголосив, що без наукових результатів науковців Інституту електродинаміки неможливо було б налагодити в Україні випуск кабельно-провідникової продукції високої та надвисокої напруг якості світового рівня.
Академік НАН України Антон Наумовець відзначив високий науковий рівень доповіді члена-кореспондента НАН України Анатолія Щерби.
Академік НАН України Олександр Кириленко зауважив, що результати роботи науковців Інституту електродинаміки вирішують науково-технічну проблему зі створення і виробництва сучасної кабельної продукції, організації її сертифікації та забезпечення повного контролю її якості.
Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.
Зокрема, зважаючи на критичні ризики аварії на Запорізькій АЕС через її обстріли та окупацію росією, Президія НАН України розглянула та схвалила
заяву Національної академії наук України із закликом до міжнародної спільноти покласти край російському ядерному тероризму.
Фото: Преc-служба НАН України