Президія НАН України, Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 23 вересня 2022 року на 83-му році пішов із життя визначний український учений-соціолог академік НАН України Валерій Михайлович Ворона.
Валерій Михайлович народився 5 березня 1940 року в м. Речиця (Республіка Білорусь). Після закінчення економічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка (1967) почав працювати економістом у Науково-дослідному інституті хімічного машинобудування, а з 1969 р. до 1980 р., а також з 1985 р. до 1988 р. – в Київському інституті народного господарства: асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором кафедри політичної економії, деканом факультету і проректором інституту. З 1980 р. до 1985 р. працював начальником лабораторії наукової організації праці та управління виробництвом, начальником відділу автоматизованих систем управління виробництвом інформаційно-обчислювального центру Київського мотоциклетного заводу. З 1988 року – завідувач відділення соціології Інституту філософії АН УРСР, а із заснуванням у 1990 році Інституту соціології НАН України – завідувач відділу економічної соціології. З 1992 до грудня 2021 року – директор Інституту соціології НАН України.
1970 року В.М. Ворона успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю «політична економія».
З 1988 року діяльність В.М. Ворони повністю була пов’язана з академічною наукою. Сфера його наукових інтересів – економічні та соціальні закономірності розвитку суспільства, економічна соціологія, соціологія праці, соціологія управління. 1990 року він захистив дисертацію на здобуття наукового ступеню доктора економічних наук.
У липні 1992 року Валерій Михайлович очолив Інститут соціології НАН України, який працював під його керівництвом до грудня 2021 року.
Його було обрано членом-кореспондентом (2000) і академіком (2006) Національної академії наук України.
В.М. Ворона зробив суттєвий внесок у розвиток теорії суспільства. Відстоюючи необхідність природно-історичного підходу у процесі дослідження динаміки суспільства, вчений показав неспроможність поширеного в суспільствознавстві твердження про протиріччя між виробничими відносинами, рівнем і характером продуктивних сил як протиріччя, що вирішується зміною способу виробництва. Це дозволило зрозуміти, що при радикальних трансформаціях суспільства вольовим рішенням змінюються не виробничі відносини (як об'єктивні, незалежні від волі та свідомості людини відносини), а лише юридичні форми прояву і закріплення виробничих відносин.
Крім власних теоретичних розробок В.М. Ворона багато уваги приділяв організації актуальних соціологічних досліджень, результати яких закладали надійну основу для проведення моніторингових досліджень українського суспільства. Починаючи з 1994 року проводилося щорічне моніторингове емпіричне дослідження особливостей розвитку українського суспільства. Воно мало назву «Українське суспільство на межі ХХ – ХХІ ст.», з 2002 року – «Українське суспільство: моніторинг соціальних змін». Головне завдання проєкту – систематичне відстеження й аналіз соціальних змін як у соціумі загалом, так і в окремих сферах суспільного життя.
Під керівництвом академіка НАН України В.М. Ворони Інститут соціології НАН України утвердив свій авторитет як провідної соціологічної установи, координатора теоретичних і прикладних досліджень в Україні та отримав визнання у своїх іноземних колег. Чимало зусиль Валерій Михайлович віддав науково-організаційній діяльності. Був головним редактором часопису «Соціологія: теорія, методи, маркетинг».
Свій багатий життєвий і науковий досвід Валерій Михайлович передав молодому поколінню соціологів. Він підготував 12 кандидатів і 4 докторів наук.
Його перу належить понад 100 наукових праць, серед яких індивідуальні та колективні монографії, посібники для студентів закладів вищої освіти й інше.
Наукові здобутки і громадська діяльність В.М. Ворони відзначені орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. За наукові досягнення йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1998), Державну премію України в галузі науки і техніки (2014).
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним і близьким Валерія Михайловича та колективу Інституту соціології НАН України.
Світла пам’ять про Валерія Михайловича – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, відданого патріота України – назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним!
Президія Національної академії наук України
Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України
Відділення історії, філософії та права НАН України
* * *
Прощання з академіком НАН України Валерієм Михайловичем Вороною відбудеться 26 вересня 2022 року (понеділок) о 12:00 за адресою: Київ, вул. Байкова, 16 (Київський крематорій, зал за адмінбудівлею).