Президія НАН України, Відділення наук про Землю НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 1 жовтня 2022 року на 93-му році пішов із життя видатний вчений – геолог, мінералог, геохімік, першопрохідник у галузі морської геології в Україні, дослідник Світового океану, академік НАН України, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, премії ім. В.І. Вернадського НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України, доктор геолого-мінералогічних наук, професор, академік НАН України Євген Федорович ШНЮКОВ.
Євген Федорович Шнюков народився 26 березня 1930 року в м. Архангельськ (колишній СРСР) у родині службовців. У 1953 р. після закінчення з відзнакою геологічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка вступив до аспірантури Інституту геологічних наук АН УРСР. Надалі все його життя було нерозривно пов’язане з Національною академією наук України, де він пройшов сповнений наукових досягнень шлях від аспіранта, молодшого наукового співробітника до керівника профільних наукових установ АН УРСР та НАН України. У 1968 р. Є.Ф. Шнюков було призначено заступником директора Інституту геологічних наук АН УРСР, у 1969 р. – заступником директора Інституту геохімії і фізики мінералів АН УРСР. З 1977 по 1992 р. Є.Ф.Шнюков – директор Інституту геологічних наук, а з 1992 по 2017 р. - керівник Державної наукової установи «Відділення морської геології та осадочного рудоутворення НАН України» (ДНУ ВМГОР НАНУ). У 1977 – 2008 рр. він також очолював Національний науково-природничий музей та був головою Музейної ради НАН України. В останні роки починаючи з 2018 р. Євген Федорович керував науковим відділом, був радником при дирекції Державної наукової установи «Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення».
З ім'ям академіка Є.Ф. Шнюкова тісно пов'язаний початок нового етапу вивчення в Україні осадових залізних та марганцевих руд, геології Азовського і Чорного морів, зокрема чорноморського шельфу, а також грязьового вулканізму, газогідратів Чорного моря і комплексних геолого-геофізичних та металогенічних досліджень дна Світового океану. Результати фундаментальних досліджень в галузі осадового рудогенезу, грязьового вулканізму, геології морського дна, отримані науковими колективами під керівництвом Є.Ф. Шнюкова, дозволили зробити багато відкриттів і винаходів. Це стосується залізних руд, золота, залізо-марганцевих конкрецій та перспектив нафтогазо- та гідратоносності Чорного моря. Євген Федорович був ініціатором, організатором й керівником багатьох українських та міжнародних морських експедицій в Азовському, Чорному, Середземному морях, а також Індійському та Атлантичному океанах.
Велике значення Євген Федорович приділяв популяризації науки, міжнародній науковій кооперації та підготовці наукових кадрів. Він – автор понад 700 наукових праць, в тому числі 12 науково-популярних книжок. Як відомого морського геолога його неодноразово було делеговано для роботи в міжнародних організаціях (ООН, ЮНЕСКО та ін.). Багато років був головним редактором «Геологічного журналу» та журналу «Геологія та корисні копалини Світового океану». Він підготував понад 40 кандидатів і докторів геолого-мінералогічних та геологічних наук.
Відомого українського науковця нагороджено багатьма Державними нагородами, преміями та відзнаками, як визнання його наукових здобутків та громадської діяльності.
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним і близьким Євгена Федоровича та колективу Державної наукової установи «Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення»
Світла пам’ять про Євгена Федоровича, визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним.