В Інституті кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України (у межах Наукової ради з проблеми «Кібернетика») започатковано науковий семінар «Квантові обчислення» (керівники семінару – академіки Валерій Задірака, Олександр Палагін і Олександр Хіміч; учений секретар – кандидат фізико-математичних наук Інна Швідченко).
Ілюстрація: stock.adobe.com |
Перше засідання семінару відбулося в режимі онлайн 27 вересня 2022 року. Із доповіддю «Квантовий комп’ютер з точки зору фізика» виступив завідувач відділу надпровідних та мезоскопічних структур Фізико-технічного інституту низьких температур імені Б.І. Вєркіна НАН України (Харків) доктор фізико-математичних наук Сергій Шевченко. Він проаналізував сучасний стан проблеми створення квантового комп’ютера, і зазначив, що в основі його роботи лежать результати фундаментальних досліджень у галузі квантової фізики. Учений розглянув такі поняття, як суперпозиція квантових станів і заплутування, а також представив основні поняття квантових обчислень, зокрема логічні операції, та навів приклади сучасних досліджень фізичних реалізацій квантових бітів-кубітів. В обговоренні доповіді виступили академіки Олександр Хіміч, Олександр Палагін і Валерій Задірака та доктор технічних наук Микола Будник.
Започаткування такого семінару надзвичайно актуальне й у світлі присудження цьогорічної Нобелівської премії у галузі фізики «за експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушень у нерівності Белла та за інновації в квантовій інформатиці».
Аби приєднатися до наступних засідань семінару – подайте, будь ласка, заявку на скриньку: inetsheva@gmail.com
Інформація про наступні засідання семінару розміщуватиметься
на сайті Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України. Стежте за оновленнями.
P.S. Нагадаємо, відповідно до рішення Президії НАН України у межах Відділення інформатики НАН України створено робочу групу з розроблення математичного і програмного забезпечення для квантових комп’ютерів, до якої увійшли фахівці з України й Польщі. Розроблено координаційний план діяльності робочої групи і відповідну базу даних.
За інформацією Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України