11–12 жовтня 2022 року в Інституті зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України у дистанційному режимі відбулася 41-а Конференція молодих дослідників-зоологів.
Цьогоріч захід об’єднав молодих учених із 13-ти наукових і науково-освітніх установ України, Великої Британії та Швейцарії. Україну представляли Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Інститут морської біології НАН України, Національний науково-природничий музей НАН України, Волинський національний університет імені Лесі Українки, Житомирський державний університет імені Івана Франка, Київський зоопарк, Науково-навчальний центр «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національний природний парк «Кременецькі гори», Національний університет біоресурсів і природокористування України, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка; Швейцарію – Університет Цюриха; Велику Британію – Центр екології та збереження Школи наук про життя Університету Ексетера і Школа біології Університету Сент-Ендрюса (Шотландія).
Конференцію урочисто відкрив директор Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук Віталій Харченко.
Директор Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук Віталій Харченко |
На пленарному засіданні учасники заслухали доповідь про вплив військових дій на біорізноманіття природоохоронних територій України, яку представив молодший науковий співробітник відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Олексій Василюк.
Виступає Олексій Василюк |
До програми секційних засідань конференції увійшли доповіді, що висвітлюють результати роботи молодих учених у галузі фауни, екології, морфології тварин, палеонтології, методології зоологічних досліджень і прикладних питань, етології, охорони тваринного світу. Всього було заслухано 17 доповідей.
Тези доповідей учасників конференції буде опубліковано в 14-му випуску «Зоологічного кур’єра» (в електронному форматі) й оприлюднено
на вебсайті Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України (у розділі «Рада молодих дослідників»). Учасники конференції |
11 і 12 жовтня – під час та по завершенні конференції – відбулися також додаткові заходи для всіх охочих.
З ініціативи члена Ради молодих дослідників Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, аспіранта відділу еволюційної морфології Павла Отряжного 11 жовтня тривала гумористична секція, присвячена фантастичним тваринам. Вона мала на меті підтримати бойовий дух наукової спільноти, активізувати творчий потенціал і – головне – невимушено поспілкуватися з колегами. У межах цієї секції доповіді представили аспірант Павло Отряжний, провідний науковий співробітник відділу еволюційної морфології Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена доктор біологічних наук, доцент Павло Гольдін і старший науковий співробітник відділу загальної та прикладної ентомології Інституту кандидат біологічних наук Григорій Попов. Учасники і слухачі конференції надзвичайно позитивно відгукнулися про це засідання.
Аспірант другого року навчання Павло Отряжний |
Доктор біологічних наук, доцент Павло Гольдін |
Кандидат біологічних наук Григорій Попов |
12 жовтня, по завершенні конференції, відбувся
круглий стіл «Зоологічні дослідження під час та після війни», на якому було заслухано 7 доповідей. Модерувала захід науковий співробітник відділу систематики ентомофагів та екологічних основ біометоду Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України кандидат біологічних наук
Марина Калюжна. Круглий стіл проводився для пошуку шляхів вирішення проблем, пов’язаних зі впливом військових дій на зоологічні дослідження в Україні, зокрема, на необхідність моніторингу і збереження біорізноманіття території та акваторії України й оцінки стану природно-заповідного фонду держави під час війни та по її завершенні, збереження наукових колекцій, які становлять національне надбання України, а також на важливість навчання студентів-зоологів, екологів та еволюційних біологів і підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації. Подія отримала значну підтримку присутніх і викликала активне обговорення. За її підсумками було складено
резолюцію. Під час круглого столу директор Інституту зоології Словацької академії наук доктор наук Душан Житнян оголосив про стипендіальну програму для українських науковців.
Організаційний комітет і учасники конференції загалом схвалили роботу конференції та висловилися щодо необхідності проведення таких заходів і надалі.
Організатори конференції вдячні дирекції Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України за сприяння та всебічну підтримку у проведенні зібрання, а також усім доповідачам і слухачам за участь і продовження їхньої роботи навіть у складні для країни часи.
За інформацією Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України