Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 8 березня 2023 року на 88-му році пішов із життя видатний учений у галузі електрозварювання, завідувач відділу Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки, премії Ради Міністрів СРСР та премії АН УРСР ім. Є.О. Патона, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Костянтин Андрійович Ющенко.
К.А. Ющенко народився 8 грудня 1935 року у Кременчуці. Закінчивши Київський політехнічний інститут, почав працюєвати в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, де пройшов шлях від інженера до завідувача відділу металургії і технології зварювання високолегованих сталей і сплавів, а згодом став заступником директора.
Наукова діяльність К.А. Ющенка була пов’язана зі створенням добрезварюваних сталей і сплавів, зокрема для використання в агресивних середовищах, умовах радіаційного випромінювання, за кріогенних і високих температур і розроблення наукових засад їхнього зварювання.
Протягом своєї наукової діяльності він займався теорією зварювання сталей феритно-аустенітного класу, теоретичними дослідженнями, які дали змогу створити низку нових сталей для кріогенної техніки, а також відповідні зварювальні матеріали та процеси.
Понад 50 нових марок сталей, зварювальних дротів, флюсів, створених за керівництва й участі К.А. Ющенка, використовуються в українському кріогенному машинобудуванні. Їхнє використання реалізовано у таких великих проєктах, як «Буран» (стартовий комплекс), «Токамак-7», «Токамак-15» (силова надпровідна магнітна система), великих імітаторах космосу, МГД-генераторах, пристроях життєзабезпечення та бортових двигунах космічних систем, новому поколінні газотурбінних двигунів. Нові сталі й матеріали, розроблені К.А. Ющенком, включено як кандидатні під час створення міжнародного термоядерного реактора «ІТЕР» і магнітної системи установки «Стеларатор».
Під його керівництвом виконано цикл робіт з оцінювання конструкційної міцності зварних з’єднань за кріогенних температур. Теоретичні дослідження реалізовано під час створення методів розрахунку і норм проєктування конструкцій, що прийняті в Україні й інших країнах світу.
В останні роки своєї наукової діяльності К.А. Ющенко багато уваги приділяв дослідженню еволюції мікроструктури монокристалів жароміцних нікелевих сплавів за різних умов електронно-променевого зварювання, а також впливу струтурних змін на механічні характеристики з’єднань і схильність до утворення тріщин.
К.А. Ющенко протягом свого життя виконував велику науково-організаційну роботу. Його було обрано віцепрезидентом Міжнародного інституту зварювання, головою Національного комітету зі зварювання України, виконавчим директором київського відділення Американського міжнародного товариства з матеріалів (ASM International), членом технічного комітету та головою спеціального комітету Міжнародного інституту зварювання зі з’єднань та покриттів перспективних матеріалів у авіаційній техніці. Входив до керівного складу міжнародних організацій з кріогенної техніки та кріогенних матеріалів. Керував виконанням низки міжнародних європейських проєктів щодо матеріалів, технологій та у галузі покриттів.
К.А. Ющенко опубліковав понад 750 наукових праць (зокрема 5 монографій), підручників, довідників, авторських свідоцтв і патентів. Він підготував 6 докторів і 40 кандидатів наук.
Йому завжди були притаманні природна інтелігентність, доброзичливість у спілкуванні зі співробітниками, оригінальний погляд на наукові проблеми.
Світла пам’ять про Костянтина Андрійовича назавжди залишиться в серцях тих, хто знав його та працював поруч із ним. Учені такого рівня завжди будуть для наступних поколінь прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння Батьківщині.
Висловлюємо глибокі співчуття рідним і близьким покійного.