Заступник директора Інституту соціології НАН України доктор соціологічних наук Сергій Дембіцький в інтерв’ю продемонстрував, що суто наукова звичка до точних формулювань легко підриває різного роду політико-ідеологічні конструкції, деякі з яких були покладені в основу сепаратистських настроїв і рухів 2014 року у Криму, на Донбасі, Харківщині та деяких інших частинах України. Відповідаючи на питання журналіста, Сергій Дембіцький чітко зазначив, що Південного Сходу як специфічної єдиної соціокультурної спільноти немає, але є аналітично виділені Південний і Східний регіони України, які до того ж всередині себе мають істотні відмінності, що фіксують соціологічні дослідження, особливо останнім часом.
Науковець підкреслив, що війна гуртує українців – так, до прикладу, національно-територіальні ідентичності жителів усіх регіонів країни після початку російського вторгнення також консолідувалися і більшість відчуває себе в першу чергу громадянами України.
Два ключових спостереження соціолога на основі опитувань: українці під час війни відчули цінність власної держави, що позначилось на покращенні оцінок в інших сферах, в тому числі в економіці. Але рівень цинічності залишається на достатньо високому рівні і його, на жаль, вистачає, в тому числі серед чиновництва і перемогти його буде непросто. Рівень довіри в розвинених суспільствах вище, а на довірі базуються стосунки. В українців рівень довіри в повсякденних відносинах все ще недостатньо високий, хоча інституційна довіра до влади покращилась.
Насамкінець Сергій Дембіцький наголосив: українці все більше розуміють, що у нас єдиний шлях – на Захід, в ЄС і НАТО, то ж ми рухаємось у правильному напрямі.
Ознайомитися з відеозаписом інтерв’ю За інформацією Інституту соціології НАН України