Відділення економіки НАН України із глибоким сумом сповіщає, що 5 квітня 2023 року пішов із життя академік НАН України Олександр Миколайович Алимов.
Видатний український учений-економіст, ветеран Другої світової війни, заслужений діяч науки і техніки України, доктор економічних наук, професор, академік НАН України Олександр Миколайович Алимов народився 30 вересня 1923 року в Донецьку у родині шахтаря. Після закінчення Лепельского артилерійсько-мінометного училища пройшов складний бойовий шлях у Другій світовій війні: командир взводу, батареї, дивізіону, заступник командира полку, командир 118-го мінометного полку 43-й армії.
Закінчив Всесоюзний заочний фінансовий інститут МВО СРСР у Москві (1952 рік), одночасно працював начальником відділу кадрів «Облтрудрезервів», інженером виробничо-технічного відділу, старшим економістом, начальником сектора комбінату «Сталіншахтбуд».
1953 року зарахований до аспірантури Московського гірничого інституту, після її закінчення (1957 рік) захистив кандидатську дисертацію. З 1957 року почалася його науково-організаторська й дослідницька діяльність у Донецькому науково-дослідному вугільному інституті на посадах начальника сектора, а пізніше – відділу. У квітні 1966 року О.М. Алимову присуджено науковий ступінь доктора економічних наук, а у вересні того ж року – вчене звання професора.
1965 року став директором-організатором Інституту економіко-промислових досліджень у складі Донецького наукового центру Академії наук УРСР, де створив наукову школу, що підготувала нове покоління вчених-економістів для Донбасу, Придніпров’я й інших регіонів південного сходу України. За його керівництва Донецьке відділення Інституту економіки протягом короткого часу стало центром економічної думки Донбасу і 1967 року було перетворено на Інститут економіки промисловості АН УРСР.
1973 року Президія АН УРСР призначає О.М. Алимова головою Ради по вивченню продуктивних сил Української РСР АН УРСР (1973–1984 роки). Одночасно він очолює Наукову раду із проблем науково-технічного й соціально-економічного прогнозування при Президії АН УРСР і Держплані УРСР.
З 1984 року – завідувач відділу промислового потенціалу Інституту економіки АН УРСР.
З 2010 року О.М. Алимов працював у Державній установі «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України» радником директора інституту – завідувачем відділу стратегічного потенціалу сталого розвитку.
За його наукового керівництва і за особистої участі опубліковано понад 580 робіт, серед них 12 індивідуальних і 45 колективних монографій. Наукові праці присвячено теорії та практиці розвитку й розміщення продуктивних сил, оцінюванню та прогнозуванню темпів і пропорцій розвитку й розміщення продуктивних сил територією країни у взаємозв’язку з охороною довкілля, створенню автоматизованих систем управління, госпрозрахунку, науковій організації праці й управління.
Одночасно з науково-дослідною діяльністю Олександр Миколайович очолював і входив до складу багатьох наукових і спеціалізованих рад і комісій, зокрема: був членом Експертної ради ВАК СРСР, Експертної ради ВАК при Раді Міністрів СРСР, Комітету з Державних премій Української РСР в галузі науки і техніки при Раді Міністрів УРСР, Експертної ради з проблем охорони навколишнього середовища Державного комітету з науки і техніки СРСР та інших.
Олександр Миколайович успішно поєднував науково-організаційну роботу з підготовкою висококваліфікованих наукових кадрів. До наукової школи О.М. Алимова входять підготовлені за його керівництва 30 кандидатів і 13 докторів економічних наук.
Заслуги Олександра Миколайовича у Другій світовій війні та в розвитку економічної науки й виробництва відзначені багатьма нагородами. Він нагороджений двома орденами Червоного Прапора, двома орденами Великої Вітчизняної війни І ступеня, орденом Олександра Невського, орденом «Знак пошани», медалями «За відвагу», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні», «За взяття Кенігсберга», «За відновлення вугільних шахт Донбасу», «Ветеран праці», знаками «Шахтарська слава» I, II та III ступенів та іншими нагородами СРСР і України.
Пішов із життя видатний український учений, один із блискучих представників вітчизняної економічної науки, талановитий організатор і наставник, людина виняткової порядності й честі, професіоналізму і працелюбності.
Вічна йому пам’ять!