Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря Національної академії наук України - провідна наукова установа, що здійснює і координує фундаментальні і прикладні дослідження в галузі біоорганічної хімії та нафтохімії в Україні. Інтитут створений у 1987 році.
Інститут проводить наукову діяльність в рамках наукових напрямів, затверджених постановою Президії НАН України №110 від 21.05.2014 р.:
- синтез потенційно біоактивних сполук і дослідження зв'язку між структурою і активністю;
- хімічні моделі біологічних процесів, синтез і вивчення біологічних властивостей нових регуляторів для застосування в медицині і сільському господарстві;
- розробка наукових основ і технологій одержання практично важливих продуктів і матеріалів з вуглеводневої сировини.
Крім цього, в Інституті сформувались і успішно розвиваються наукові напрямки, спрямованi на вивчення i розв’язання ряду екологiчних проблем. Інститут забезпечує високий рівень наукових та науково-технічних робіт за пріоритетними напрямами наукових досліджень. Це стосується комплексних фундаментальних досліджень з розробки оригінальних методів синтезу нових потенційно біоактивних органічних і елементоорганічних сполук та прогнозуванні і вивченні біологічних властивостей природних і синтетичних речовин. Важливе місце в роботі Інституту займають фундаментальні і прикладні дослідження з цеолітного та металокомплексного каталізу, розробки сучасних каталізаторів для нафтопереробки та нафтохімії, одержання нових функціональних матеріалів, альтернативних паливно-мастильних та інших практично важливих продуктiв з вуглеводневої сировини. Результати фундаментальних і прикладних досліджень вчених Інституту спрямовані на створення нових речовин і матеріалів, а також нових технічних рішень. Вони збагачують знання про процеси, що відбуваються в живих організмах, відкривають нові можливості для їх регулювання.
До стадії практичного використання доведено окремі роботи зі створення регуляторів росту рослин і лікарських препаратів, з розробки нових видів пального на базі відновлювальної сировини, з розробки способів конверсії відходів, а також результати виконання деяких екологічних проєктів.
На базі Інституту працює Центр колективного користування інфрачервоним Фур’є-спектрометром Vertex 70 (Bruker) “Інфрачервона фур’є-спектроскопія”. В Інституті діють вчена рада, біоорганічної секція вченої ради, нафтохімічна секція вченої ради, спеціалізована вчена рада, рада молодих вчених.
В Інституті здійснюється підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру з відривом та без відриву від виробництва за спеціальностями 102 «Хімія» та 091 «Біологія» відповідно до отриманих ліцензій на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні.
Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря НАН України приділяє постійну увагу розвитку наукового та науково-технічного співробітництва з установами зарубіжжя і має значний авторитет на міжнародній арені. Свідченням цього є численні публікації в закордонних виданнях, участь у міжнародних конференціях різного рівня, співпраця з закордонними установами та організаціями шляхом укладання угод про наукове співробітництво, виконання спільних наукових проєктів та обмін науковцями і науковим досвідом з зарубіжними колегами. Науковці Інституту займають вагомі позиції у світовій науці в галузі асиметричного синтезу елементоорганічних аналогів природних сполук, хімії гетероциклів та хімії природних сполук, дослідження механізмів біологічної активності та вивчення залежності між структурою і активністю, цеолітного та металокомплексного каталізу, функціональних матеріалів. Багато досліджень є міждисциплінарними.
В Інституті працюють відомі авторитетні учені і талановиті молоді дослідники, поєднуються досвід і смілива фантазія, експеримент і теорія.
Ми відкриті для нових сфер співробітництва і впевнені, що наша спільна діяльність буде сприяти одержанню нових знань і служити на благо людини.