Народився 28.12.1948 р. у м. Щокіно Тульської обл. (Росія). Доктор фізико-математичних наук (1992). Професор (2000). Член-кореспондент НАН України (2012).
1966 року закінчив середню школу із золотою медаллю і вступив до Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка на фізичний факультет, який закінчив з відзнакою у 1971 р. (кафедра теорії ядра і квантової теорії поля). Того ж року вступив до аспірантури Інституту теоретичної фізики АН України і з 1975 р. працює в Інституті на різних посадах, від березня 2007 р. — завідувач відділу астрофізики і елементарних частинок. Протягом багатьох років читає лекції з квантової теорії поля у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Зробив вагомий внесок у розвиток квантової теорії поля, теорії елементарних частинок та теорії конденсованого стану. Одне з головних досягнень (з В.А. Міранським, П.І. Фоміним) — розроблення механізмів спонтанного порушення симетрії в квантовій електродинаміці та квантовій хромодинаміці. Відкрив (з В.А. Міранським, І.А. Шовковим) ефект магнітного каталізу — генерації мас ферміонів під впливом зовнішнього магнітного поля, що використовується у фізиці твердого тіла. Ще до відкриття нового матеріалу — графену — виконав піонерні роботи (2001—2004), де передбачив ефекти, властиві саме цьому матеріалу: коренева залежність циклотронної маси від густини носіїв, що входить у температурний фактор для амплітуди осциляцій намагніченості, та зсув фази квантових магнітних осциляцій провідності у графені. Передбачив (з С.Г. Шараповим) незвичайний квантовий ефект Холла в графені, що був експериментально відкритий А. Геймом і К. Новосьоловим в Англії (Нобелівська премія, 2010) та групою нобелівського лауреата Х. Штормера (США). Цей ефект дав змогу довести експериментально, що заряджені квазічастинки у графені описуються рівнянням Дірака. Показав, що оптична провідність графену в області великих частот не залежить від частоти (універсальна оптична провідність), але має поріг, який залежить від концентрації носіїв. Цей ефект знайшов застосування в оптоелектронних пристроях на основі графену. Важливі дослідження були проведені також для двошарового графену.
Державна премія України в галузі науки і техніки (2006). Відзнака НАН України «За наукові досягнення» (2003).