Володимир Соломонович Фінкельштейн народився 8 (20) серпня 1896 р. у Бердичіві (нині Житомирська область) в єврейській родині вчителя. Навчався у Бердичівському комерційному училищі, після закінчення якого вступив до Санкт-Петербурзького технологічного інституту. Після проходження влітку 1916 р. виробничої практики на Путиловському заводі, Володимир записався добровольцем на військову службу. Через рік одержав відпустку за станом здоров’я, а згодом демобілізувався і був звільнений від військового обов’язку. У березні 1918 р. він поновлює навчання, але вже у Київському політехнічному інституті. Тут розпочав наукові дослідження під керівництвом відомого вітчизняного вченого-фізико-хіміка проф. В. О. Плотникова (пізніше – академіка), одного з піонерів електрохімічних досліджень неводних розчинів. У 1919–20 рр. Володимир Фінкельштейн виконав і успішно захистив дипломну роботу «Криоскопия крепких водных растворов». Після закінчення у 1920 р. інституту і одержання звання інженера-технолога, став професорським стипендіатом і продовжив працювати на кафедрі фізичної хімії інституту.
Протягом 1921−22 рр. молодий науковець під керівництвом В. О. Плотникова виконав у хімічній лабораторії ВУАН дослідження з електрохімії неводних розчинів, а також роботу з рентгенології. У 1923 р. В. С. Фінкельштейн вступає до аспірантури науково-дослідної кафедри хімії Політехнічного інституту, де продовжує дослідження з електрохімії неводних розчинів. Після закінчення аспірантури у 1926 р. Володимира Соломоновича затверджують на посаді наукового співробітника кафедри хімії.
В 1929 р. він переїхав до Дніпропетровська, працював викладачем Гірничого інституту. Паралельно став заступником директора Інституту фізичної хімії та завідувачем відділу теоретичної та прикладної електрохімії. Після відкриття в 1930 р. в Дніпропетровську Хіміко-технологічного інституту починає працювати і в цьому навчальному закладі.
У травні 1934 р. В. С. Фінкельштейна обирають членом-кореспондентом ВУАН (з 1936 р. – АН УРСР) за спеціальністю «фізична хімія». А 14 серпня 1936 р. В. С. Фінкельштейну присуджено науковий ступінь доктора хімічних наук без захисту дисертації.
10 травня 1937 р. проф. В. С. Фінкельштейна заарештували. 1.07.1937 виключений зі складу АН. Його звинувачували як одного з керівників і активних учасників троцькістської меншовицької організації. На підставі цих звинувачень В. С. Фінкельштейна було засуджено до вищої міри покарання. 16 вересня 1937 р. розстріляний. У 1957 р. реабілітований посмертно та поновлений у складі АН.
Джерело
Valerij S. Kovalenko, Viktor F. Vargalyuk, Nadiia V. Stets V. S. Finkelstein associate member of an USSR: Dnipropetrovsk period of life and scientific activities // Journal of Chemistry and Technologies, 2018, 26(1), 50-57