Із 23 по 25 травня 2023 року у Львові в Інституті прикладних проблем механіки і математики (ІППММ) імені Я.С. Підстригача НАН України та Львівському національному університеті імені Івана Франка проходила Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми механіки та математики - 2023», присвячена 95-річчю від дня народження академіка Ярослава Степановича Підстригача (1928–1990), 45-річчю cтворення ним та названого на його честь Інституту прикладних проблем механіки і математики НАН України, а також 70-річчю утворення механіко-математичного факультету у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Співголови Програмного комітету академіки НАН України Р. Кушнір та З. Назарчук відкривають конференцію |
З вітальним словом до учасників конференції звернулись віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов, голова Наглядової ради Інституту академік НАН України Віктор Грінченко та інші відомі вчені.
Учасники конференції в ІППММ ім. Я.С.Підстригача НАН України |
Під час відкриття конференції було вручено низку відзнак працівникам Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України за здобутки у професійній діяльності з нагоди 50-річчя створення першого академічного математичного осередку у Львові – філіалу математичної фізики Інституту математики АН УРСР та 45-річчя створення на його базі ІППММ ім. Я.С. Підстригача НАН України. Також вже традиційно відбулося вручення щорічних іменних премій імені академіка Ярослава Підстригача кращим студентам механіко-математичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.
Голова асоціації випускників механіко-математичного факультету ЛНУ імені Івана Франка С. Кубів-Кубецька та заст. декана І. Кузь вручили премії імені Я.С. Підстригача студентам Назару Бліхару та Анастасії Рябець |
Роботу конференції було організовано з наступних тематичних напрямів:
- математичне моделювання в механіці деформівних твердих тіл;
- механіка неоднорідних та низьковимірних структур;
- механіка контактної взаємодії, тіл з тріщинами та тонкими включеннями;
- динаміка неоднорідних середовищ;
- оптимізація та проєктування елементів конструкцій і біомеханічних систем;
- міцність і втома матеріалів;
- математичні методи в прикладних дослідженнях;
- теорія функцій і функціональний аналіз;
- диференціальні рівняння і математична фізика;
- алгебра, геометрія і топологія;
- математичне моделювання та інформаційні технології вирішення важливих для оборони і безпеки держави завдань, включаючи кібербезпеку;
- сучасні методи навчання в галузі прикладної математики і механіки.
Засідання конференції відбувалися у режимі безпосередньої участі, а також, враховуючи ускладнення внаслідок воєнної агресії росії щодо України, для низки учасників, у тому числі з-за кордону, було надано можливість участі у конференції онлайн.
Учасники конференції під час пленарного засідання |
Доповідає І. Кміть (Університет Гумбольтда, Берлін) |
Доповідає Н. Ладзоришин (ІППММ ім. Я.С.Підстригача НАН України) |
У конференції взяли участь 416 учасників, які виголосили 172 доповіді з 236 поданих (пленарні – 10, стендові – 11, додаткова online секція – 15, решта – секційні). Серед авторів та гостей конференції – представники провідних наукових шкіл з математики, математичного моделювання, прикладної математики, механіки та матеріалознавства з України (Берегового, Вінниці, Дніпра, Дрогобича, Дублян, Житомира, Івано-Франківська, Запоріжжя, Києва, Кривого Рогу, Кропивницького, Луцька, Львова, Одеси, Рівного, Слов’янська, Сум, Тернополя, Умані, Харкова, Черкас, Чернівців, Чернігова) та зарубіжжя - Німеччини (Берлін, Геттінген), Польщі (Білосток, Краків, Ряшів, Глівіце, Глушина, Зелена Гура, Кельце, Ополє), Словаччини (Братислава) та Вірменії (Єреван), Великої Британії (Лондон). У заході також взяли участь представники виробничих центрів та конструкторських бюро (зокрема ДП «КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля», Дніпро).
Програму та збірник наукових праць «Cучасні проблеми механіки та математики – 2023» у вільному доступі розміщено
на веб-сторінці. За рішенням Програмного комітету кращі наукові доповіді, виголошені на конференції, рекомендовано до опублікування у міжнародному науковому журналі «Математичні методи та фізико-механічні поля», який входить до категорії «А» переліку наукових фахових видань України та перекладається у видавництві «Springer», збірниках наукових праць «Прикладні проблеми механіки і математики» та «Фізико-математичне моделювання та інформаційні технології».
25 травня 2023 року – в день, коли минуло 95 років від дня народження академіка Я.С. Підстригача, – учасники й гості конференції відвідали Личаківський цвинтар, де вшанували пам’ять видатного науковця.
Покладання квітів до могили Я.С. Підстригача. Професор Віктор Підстригач (Математичний інститут Геттінгського університету, Німеччина) біля могили батька |
Згідно Положення про премії імені Я.С. Підстригача для молодих науковців, конкурсна комісія відібрала трьох лауреатів цієї премії серед молодих учених, котрі мали вагомий науковий доробок у галузі математики, математичного моделювання й механіки та презентували його під час конференції. Лауреатами стали:
- за напрямом «математика» – Дмитро Селютін (Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна);
- за напрямом «математичне моделювання» – Роман Синкевич (Інститут проблем математичних машин та систем НАН України, Київ);
- за напрямом «механіка» – Зінаїда Журавльова (Одеський національний університет імені І.І. Мечнікова).
Крім того, заохочувальними преміями «За перші кроки у науці» були відзначені Костянтин Кулик (НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського») та аспіранти ІППММ імені Я.С. Підстригача НАН України Ольга Соляр та Борис Євстигнєєв.
Грамотами за найкращі наукові доповіді, виголошені в межах конференції, було відзначено низку інших молодих науковців.
Дмитро Селютін отримує премю імені Я.С. Підстригача для молодих науковців |
У підсумковій дискусії керівники засідань, запрошені лектори та учасники конференції відзначили високий рівень її організації, значну активність учасників, висловили побажання щодо продовження славної традиції проведення цієї конференції у місті Львові. Особливу увагу в обговоренні було звернуто на потребу підтримки та активізації наукових досліджень у галузі математичних проблем механіки та математичного моделювання фізико-механічних процесів в Україні, ширшому залученні молоді до наукових досліджень, гострій необхідності підготовки наукових кадрів з фундаментальних дисциплін у ЗВО.
Таким чином, можна констатувати, що конференція сприяла координації наукових досліджень у багатьох напрямах математичного моделювання, механіки і математики та їх застосувань, встановленню нових творчих контактів між ученими теоретичного та прикладного спрямування, залученню молоді до активної наукової діяльності.
P.S. Більше світлин із конференції можна знайти на сайті ІППММ імені Я.С. Підстригача НАН України – в розділі Конференції («Резюме»).
Офіційний сайт конференції За інформацією ІППММ імені Я.С. Підстригача НАН України