«Дух неволі мій не знає» – під таким гаслом 8 червня 2023 року у Львові у приміщенні Інституту народознавства НАН України відбулася Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 140-річчю Ольги-Олександри Дучимінської (у дівоцтві Решетилович) – знаної в Галичині активістки феміністичного руху (товаришки Наталії Кобринської та Ольги Кобилянської), народної вчительки, письменниці, етнографині й публіцистки, яка пережила сталінський терор і вийшовши із сибірських спецтаборів після 10-річного заслання в поважному віці, продовжувала свою активну діяльність та дожила до 105 років.
Співорганізаторами конференції також стали Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та Всеукраїнська громадська організація «Союз Українок».
Подія відбулася в комбінованому форматі: очно в актовій залі Інституту народознавства НАН України та дистанційно на платформі Zoom.
Науковим координатором і модератором пленарної частини була заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Алла Швець. До секретаріату конференції входили в.о. вченого секретаря Інституту народознавства НАН України кандидат історичних наук Ірина Замостяник та в.о. вченого секретаря Інституту Івана Франка НАН України кандидат філологічних наук Катерина Шмега.
На відкритті конференції з вітальним словом до учасників звернулися директор Інституту народознавства НАН України академік НАН України Степан Павлюк, директор Інституту Івана Франка НАН України член-кореспондент НАН України Євген Нахлік, голова ВГО «Союз Українок» Ористлава Сидорчук, а також – від імені директора Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Олега Паски – спеціаліст Департаменту, Почесний голова ВГО «Союз Українок» Ореслава Хомик.
Після завершення урочистої частини розпочалося пленарне засідання, на якому зі зворушливими споминами виступив онук Ольги Дучимінської, колишній ректор Українського вільного університету доктор філософії, професор Іван Мигул. Академік НАН України Степан Павлюк виголосив доповідь «Ольга Дучимінська проявилась як добрий дух Музею етнографії та художнього промислу (з огляду неопублікованих листів)», в якій розкрив риси особистості та авторського стилю Ольги Дучимінської у світлі її епістолярію. Доцент кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича кандидат філологічних наук Світлана Кирилюк у доповіді «Ольга Кобилянська й Ольга Дучимінська: проза життя і життя прози» поділилася фактами про взаємини двох письменниць, їхню багатолітню дружбу, а також розкрила особливості творчості і взаємні впливи.
|
|
Після пленарних виступів розпочалася робота у трьох секціях: «Я люблю людей любити: Ольга Дучимінська у взаєминах зі сучасниками (модератор – Світлана Кирилюк), «Я любила правду і красу: творчі світи Ольги Дучимінської» (модератор – завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Микола Легкий), «Жінка, що мала в душі свій світ: меморат, епістолярій, рецепція Ольги Дучимінської» (модератор – Ірина Замостяник).
Алла Швець, яка брала участь як доповідачка у першій секції, розкрила тему взаємин Ольги Дучимінської та Наталії Кобринської, Микола Легкий доповідав про художню христологію письменниці, а наукова співробітниця відділу франкознавства Інституту Івана Франка Катерина Дронь висвітлила жанрово-стильові особливості, проблематику і поетику твору Дучимінської «Бідна Таня». Чільне місце в усіх секціях було відведене спогадовому наративу – зі споминами про Ольгу Дучимінську виступили заступник директора з наукової роботи Інституту народознавства НАН України кандидат мистецтвознавства Андрій Клімашевський, професор кафедри української літератури імені акад. М. Возняка Львівського національного університету доктор філологічних наук Богдана Криса та ін.
Усього в конференції взяло участь понад 20 доповідачів з Івано-Франківська, Чернівців, Коломиї, Києва та Львова.
Підсумком наукового заходу стала пропозиція опрацювання творчої спадщини Ольги Дучимінської, видання повного зібрання її творів, а також доступ до її архівних матеріалів та зошитів, переданих у фонди різних бібліотек та музеїв, можливість їх оцифрування й удоступнення для науковців та читачів.
Програма конференції та докладна інформація про подію –
на сайті Інституту Івана Франка НАН України. За інформацією Інституту Івана Франка НАН України