12 липня 2023 року під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
На його початку було підписано Меморандум про взаємодію та співпрацю між Національною академією наук України, Державним агентством України з управління зоною відчуження та Славутицькою міською радою. Документ підписали Президент НАН України академік Анатолій Загородній, Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євген Крамаренко і Голова Славутицької міської ради Юрій Фомічев.
Далі було заслухано наукові повідомлення трьох молодих вчених НАН України.
Першою із доповіддю “Мовна свідомість і мовна поведінка молоді під час російсько-української війни: параметризація і динаміка” виступила науковий співробітник Інституту української мови НАН України кандидат філологічних наук Іванна Цар. Вона розповіла про результати дослідження, в ході якого на матеріалі мовних біографій (індивідуальних інтерв’ю) було проаналізовано зміни мовної поведінки молоді під час повномасштабної російсько-української війни; розглянуто соціально-психологічні причини переходу або непереходу молоді з російської мови на українську.
В обговоренні доповіді виступили директор Інституту української мови НАН України доктор філологічних наук Павло Гриценко, член Президії НАН України академік НАН України Олександр Копиленко, директор Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т. Рильського НАН України академік НАН України Ганна Скрипник.
Далі доповідь “Інтегрований погляд на сучасний стан забруднення атмосферного повітря в Україні” представив завідувач лабораторії Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат географічних наук Михайло Савенець. Він акцентував на моніторингу за забрудненням атмосферного повітря в Україні шляхом інтегрованого використання даних наземних спостережень, супутникового зондування та результатів чисельного моделювання атмосферних процесів.
В обговоренні доповіді виступив директор Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Осадчий.
Третьою було заслухано доповідь “Електромагнітні процеси з «напівголими» частинками високих енергій” провідного наукового співробітника Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” доктора фізико-математичних наук Сергія Трофименка. Він представив результати теоретичного дослідження впливу різних інтерференційних ефектів на характеристики електромагнітних процесів.
В обговоренні доповіді виступили професор Сергій Барсук (Лабораторія Ірен Жоліо-Кюрі, Орсе, Франція) і генеральний директор Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» академік Микола Шульга.
На згадку про подію молоді вчені отримали з рук Президента Академії свідоцтва про перший виступ на засіданні Президії НАН України.
Цього дня із доповіддю “Прикладні проблеми механіки неоднорідних тіл: сучасний стан та перспективи розвитку” також виступив заступник директора з наукової роботи Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України доктор фізико-математичних наук Юрій Токовий. Він розповів про нові вагомі фундаментальні та прикладні результати з термомеханіки неоднорідних твердих тіл, отримані науковцями Інституту. Ці результати склали основу низки міжнародних та вітчизняних науково-дослідних проєктів, відповідають кращим світовим досягненням у галузі математичного моделювання в механіці деформівного твердого тіла стосовно проєктування й визначення режимів експлуатації виробів з функціонально-градієнтних матеріалів та мають перспективу широкого впровадження для відновлення, ремонту і подовження ресурсу експлуатації конструкцій критичної інфраструктури України, а також розроблення композитних матеріалів та захисних покриттів, зокрема оборонного призначення.
В обговоренні доповіді виступили завідувач кафедри теоретичної та прикладної механіки Механіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка член-кореспондент НАН України Ярослав Жук, Заступник головного конструктора конструкторського бюро з системного проектування ракет і ракетних комплексів ДП «КБ «Південне ім. М.К. Янгеля» Володимир Сіренко, директор Інституту математики НАН України академік НАН України Олександр Тимоха і директор Фізико-механічного інституту ім.Г.В. Карпенка НАН України академік НАН України Зіновій Назарчук.
Насамкінець було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.
Зокрема, Президент НАН України академік
Анатолій Загородній поінформував присутніх щодо
довгострокової програми підтримки українських науковців Польською академією наук спільно з Національною академією наук США. З інформацією про стан виконання Плану заходів з реалізації Концепції розвитку Національної академії наук України на 2021–2025 роки виступив віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов.