11 липня 2023 року в Президії НАН України відбулася робоча зустріч Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього з Міністром освіти і науки України Оксеном Лісовим.
Від НАН України у заході також узяли участь перший віцепрезидент академік Володимир Горбулін, віцепрезиденти академік Вячеслав Богданов, академік Сергій Пирожков і член-кореспондент Олег Рафальський та перший заступник головного вченого секретаря НАН України Олег Кубальський.
Зліва направо: академік Анатолій Загородній, академік Вячеслав Богданов, член-кореспондент Олег Рафальський |
Перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін |
Віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Вячеслав Богданов |
Віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков |
Віцепрезидент НАН України член-кореспондент НАН України Олег Рафальський |
Разом з Оксеном Лісовим на зустріч прибули заступник Міністра освіти і науки Денис Курбатов і народна депутатка України Олена Шуляк.
Заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов |
Зліва направо: Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, народна депутатка України Олена Шуляк, віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков |
На початку зустрічі Анатолій Загородній торкнувся основних проблем установ НАН України в період воєнного стану, а саме – руйнування наукової інфраструктури, відпливу наукових кадрів, суттєвого недофінансування, а також розповів про діяльність Академії, спрямовану на збереження наукового потенціалу, зокрема про оптимізацію структури Академії, демократизацію системи її управління, зусилля із залучення й підтримки талановитої молоді. За останнім напрямом роботи, як зазначив Президент НАН України, дієво зарекомендували себе гранти НАН України дослідницьким лабораторіям і групам молодих вчених – на конкурсних засадах такі гранти отримують наразі 39 наукових колективів на загальну суму понад 27 млн грн. Крім того, започатковано першу в Україні програму постдокторальних досліджень.
Президент НАН України академік Анатолій Загородній |
Увагу Міністра освіти і науки Президент Академії привернув і до оборонних розробок її науковців. Як зазначив Анатолій Загородній, сьогодні вчені НАН України працюють над понад 50-ма розробками, погодженими з організаціями Міністерства оборони України, Державного концерну «Укроборонпром», головними конструкторськими бюро в галузі озброєнь.
Розповів Анатолій Загородній і про зусилля вчених Академії з підтримання високого рівня фундаментальних досліджень за сучасними науковими напрямами, зокрема про активну участь в експериментах на Великому андронному колайдері у ЦЕРН, спостереженнях на космічних телескопах TЕSS, імені Габбла й імені Джеймса Вебба.
Крім того, Оксена Лісового було ознайомлено з міжнародною діяльністю НАН України, зокрема участю науковців Академії у виконанні проєктів рамкової програми ЄС «Горизонт Європа», програми досліджень та навчання Євратом, а також поінформовано про трирічну програму підтримки українських дослідницьких груп, започатковану Польською академією наук і Національною академією наук США.
Учасники зустрічі зосередили велику увагу на можливостях Академії у розв’язанні загальнодержавних проблем завдяки новітнім розробкам. Науковці НАН України готові, серед іншого, долучитися до створення титанової галузі на основі сучасних технологій Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України, до відновлення в Україні галузі мікроелектроніки, заснування Матеріалознавчого центру з оцінювання відповідності та взаємозамінності матеріалів критичного імпорту, розв’язання проблеми системи управління й захисту реакторів ВВЕР-1000 на українських атомних електростанціях, забезпечення продовольчої безпеки через широке застосування стійких до поточних кліматичних змін сортів пшениці, що їх розробляють в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України.
Оксена Лісового також було ознайомлено з актуальними для Академії проблемами наукової сфери України, розв’язання яких потребує активного долучення Міністерства освіти і науки. Йдеться насамперед про оновлення пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні та діяльність центрів колективного користування науковим обладнанням.
Оксен Лісовий озвучив позицію очолюваного ним Міністерства, яка полягає в тому, що Національна академія наук, її наукові школи та колективи дуже цінні для українського суспільства, проте нинішнього рівня фінансування Академії недостатньо для збереження її наукового потенціалу, зокрема й залучення наукової молоді.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий |
Щоби розв’язати цю проблему, урядовець запропонував науковцям НАН України розробити кілька перспективних проривних проєктів за напрямами, актуальними для суспільства чи інвесторів, та представити їх центрам ухвалення рішень у контексті залучення бюджетного фінансування, міжнародної допомоги або інвестицій.
Фінансування й успішна реалізація бодай невеликої кількості таких проєктів сприятимуть відновленню авторитету української науки, зокрема Академії, в суспільстві. А це позитивно впливатиме на рішення органів влади у питаннях фінансування наукових досліджень і на їхнє (органів влади) ставлення до НАН України.
З-поміж проблем, перспективних для розв’язання шляхом реалізації відповідних проєктів, Оксен Лісовий відзначив вкрай актуальне для України як у нинішню воєнну добу, так і в прийдешні повоєнні часи питання організації досліджень, розробок і навчання з діагностики й лікування постравматичного стресового розладу.
За підсумками обговорення було домовлено про нову зустріч Анатолія Загороднього й Оксена Лісового для обговорення конкретних пропозицій науковців НАН України щодо вагомих проривних проєктів, потенційно актуальних для українського суспільства й інвесторів.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий та перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін |
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України
Фото: пресслужба НАН України