23 серпня 2023 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося засідання Президії НАН України, приурочене до Дня Державного Прапора України і Дня Незалежності України.
На його початку було підписано Угоду про співробітництво між НАН України та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Документ підписали Президент Академії Анатолій Загородній і ректор Університету Володимир Бугров. Метою оновленого договору є консолідація зусиль наукових колективів установ НАН України та Університету, спрямованих на розвиток освіти і науки в Україні, сприяння найповнішому використанню їх інтелектуального потенціалу.
Під час засідання було заслухано дві наукові доповіді.
Із доповіддю “Збереження і розвиток державності України в умовах війни та миру” виступив віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков. Він розповів про довготривалий і складний процес самоствердження української нації та її державності, ознайомив присутніх з результати роботи науковців НАН України, присвяченої проблематиці формування та розвитку української державності в історичному контексті та на сучасному етапі. Водночас, наголосив на тому, що в умовах триваючої збройної агресії рф проти України та невизначеності перспектив повоєнного розвитку нашої країни необхідно активізувати здійснення систематичних досліджень української державності та наслідків воєнних дій для України і світу.
В обговоренні доповіді виступили академіки НАН України Ганна Скрипник, Юрій Шемшученко, Вадим Локтєв.
Далі свою доповідь “Україна в епіцентрі цивілізаційного зіткнення: євразійський/рашистський виклик” представила завідувачка відділу Інституту історії України НАН України член-кореспондент НАН України Лариса Якубова. Вона акцентувала на тому, що повномасштабна війна російської федерації проти України кардинально змінила уявлення про рівень загроз існуванню не лише української державності та українців як нації, а й сучасної європейської цивілізації. У зв’язку з цим, дослідження феномену рашизму, його наукова атрибуція, оновлення методології дослідження тоталітаризму перетворилися на потужний науковий виклик. Доповідачка ознайомила присутніх із результатами досліджень українських вчених-гуманітаріїв у цьому напрямі.
В обговоренні доповіді взяли участь академіки НАН України Микола Веселовський, Володимир Радченко, Вадим Локтєв та члени-кореспонденти НАН України Назіп Хамітов і Володимир Устименко.
Фото: Пресслужба НАН України