Завершила свою роботу XIV Всеукраїнська конференція молодих вчених, студентів та аспірантів з актуальних питань хімії, яка проходила 10–12 жовтня 2023 року в Науково-технологічному комплексі «Інститут монокристалів» НАН України (далі – НТК «ІМК»).
Організатором конференції виступила Рада молодих вчених Науково-дослідного відділення хімії функціональних матеріалів НТК «ІМК» за підтримки адміністрації Комплексу.
Основною метою конференції було ознайомлення з досягненнями молодих науковців, студентів та аспірантів України у науково-дослідній діяльності в різних галузях хімії, підтримка і підвищення їх професійної кваліфікації та наукового рівня, а також апробація нових наукових результатів, набуття досвіду публічного викладу та захисту основних положень наукових досліджень, налагодження співпраці молодих науковців, обмін інформацією, досвідом та ідеями.
Тематика конференції охоплювала такі напрями:
• фізична, неорганічна, аналітична хімія та матеріалознавство;
• органічна, медична та фармацевтична хімія.
З вітальним словом до учасників конференції звернулися академік НАН України Володимир Семиноженко та член-кореспондент НАН України Валентин Чебанов, акцентуючи увагу на необхідності та важливості активного залучення перспективної молоді до наукових досліджень.
У конференції взяли участь понад 50 учасників із різних міст України, зокрема Харкова, Києва, Львова, Дніпра, Одеси, Черкас, Ужгороду. Деякі молоді українські науковці мали зарубіжну афіліацію (Франція, Португалія).
Пленарні доповіді представили провідні вчені України: кандидат фізико-математичних наук О.М. Бугай (м. Суми), член-кореспондент НАН України П.Є. Стрижак (м. Київ), доктор хімічних наук І.О. Журавель (м. Харків).
Гібридний формат конференції передбачав очні та дистанційні доповіді. Найбільша кількість гостей та учасників, які одночасно відвідали конференцію очно та долучилися у Zoom, сягала близько 30 та 40, відповідно. Безпосередньо під час засідань було заслухано 47 усних доповідей. Під час конференції також був проведений конкурс на кращу усну доповідь, за результатами якого переможцями стали:
- 1 місце – аспірант Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Федик;
- 2 місце – аспірант Київського національного університету імені Тараса Шевченка Валерій Сіренко;
- 3 місце – студент Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" Владислав Гончаров.
19 жовтня о 16-00 за київським часом відбудеться чергова онлайн-лекція Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), започаткованого Науково-дослідним відділенням хімії функціональних матеріалів Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України.
Лектор: професор Девід Сарла (Prof. David Sarlah), професор Іллінойського університету в Урбана-Шампейн. Здобув ступінь доктора філософії з хімії у групі професора К. Ніколау в галузі тотального синтезу, а потім приєднався до групи професора Еріка Каррейри (який вже був лектором Харківського хімічного семінару) в ETH як постдокторант, де досліджував асиметричний каталіз. Наукові інтереси Девіда Сарла охоплюють синтез складних біологічно активних природних сполук і хімічну біологію, а також розробку новітніх синтетичних методів.
Тема доповіді: “Деаромативні стратегії функціоналізації: від новітніх методів до складних природних продуктів” (Dearomative Functionalization Strategies: From Novel Methods to Complex Natural Products). Невеликі складні молекули, що містять гетероатоми, необхідні у всіх галузях хімії, але часто вони є важкодоступними. Селективні перетворення ароматичних сполук могли б забезпечити безпосередній шлях до них, однак численні проблеми, пов'язані з деароматичною функціоналізацією, залишили ці типи реакцій недостатньо розвиненими. Доповідь буде стосуватись нових стратегій, які заповнюють цю прогалину, зокрема деароматичної функціоналізації з використанням аренофілів, що фотохімічно реагують з аренами за схемою [4+2]. Таким чином, добре відомі реакції з олефінами, такі як дигідроксилювання, епоксидування та відновлення, тепер можуть бути безпосередньо застосовані до аренів. Крім того, аренофіли в поєднанні з каталізом перехідними металами забезпечують швидкий доступ до широкого спектру продуктів, які є складними для синтезу відомими методами і доповнюють ті, що отримують за допомогою біологічних або хімічних деароматичних процесів. Використовуючи хімію деароматизації було виконано синтез складних природних продуктів, включаючи панкратистатини, наркоклазин, ідарубіцинон та аміноглікозидні антибіотики.
|
Детальна інформація про конференцію та електронний варіант збірника матеріалів конференції розміщено
на сайті. За інформацією НТК "Інститут монокристалів" НАН України