Сьогодні, 10 липня 2024 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
На його початку було заслухано наукові повідомлення молодих учених Академії. Так, з доповіддю “Дизайн новітніх поліфункціональних каталізаторів для процесів отримання стратегічно важливих органічних продуктів з відновлюваної сировини” виступила старший науковий співробітник Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України кандидат хімічних наук Ольга Ларіна. Вона представила результати розроблення новітніх поліфункціональних каталізаторів для процесів отримання стратегічно важливих органічних продуктів, компонентів моторних палив та полімерних матеріалів з біоспиртів.
У обговоренні доповіді виступив член-кореспондент НАН України Володимир Брей.
Далі результатами своїх наукових досліджень поділився провідний науковий співробітник Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» доктор фізико-математичних наук Андрій Сотніков. Він представив доповідь “Холодні гази нейтральних атомів у лазерних полях – новітні системи для квантових обчислень, розуміння та передбачень унікальних фізичних явищ”, присвячену огляду прогресу в захопленні, утриманні і дослідженні унікальних ефектів у квантових газах за низьких температур.
В обговоренні цієї доповіді виступив академік НАН України Юрій Слюсаренко.
Наступним було заслухано наукове повідомлення “Поводження з відходами від руйнувань, що утворюються внаслідок воєнних дій: проблеми правового забезпечення” старшого наукового співробітника Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» кандидата юридичних наук Олександра Трегуба. Він акцентував на потребі інтенсифікації науково-правового пошуку шляхів побудови оптимальної системи поводження з відходами від руйнувань у контексті цілей та пріоритетів повоєнного відновлення України.
У обговоренні доповіді виступив член-кореспондент НАН України Володимир Устименко.
Учасники засідання відзначили актуальність і перспективність представлених результатів досліджень молодих науковців, а також високий рівень їх виконання.
Президент Академії академік НАН України Анатолій Загородній вручив молодим ученим свідоцтва на згадку про виступ на засіданні Президії НАН України.
Далі з доповіддю “Новий механізм антиоксидантного захисту клітини за участі коензиму А” виступив завідувач відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України академік НАН України Валерій Філоненко. Він розповів про важливі результати досліджень науковців Інституту, пов’язаних із визначенням молекулярних механізмів, що є основою клітинної відповіді на стресові умови, зокрема окисний та метаболічний.
У обговоренні цієї доповіді виступили директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України академік НАН України Михайло Тукало, завідувач лабораторії імунології Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України доктор біологічних наук Денис Колибо, директор Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України академік НАН України Микола Веселовський.
З інформацією “Про стан та подальші заходи щодо розвитку космічної діяльності в Україні” виступив директор Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України член-кореспондент НАН України Олег Федоров. Він розповів про створення Ініціативної робочої групи з аналізу космічної діяльності (ІРГ), акцентувавши на важливості залучення до аналітичної роботи з космічної діяльності України фахівців установ НАН України.
У обговоренні цього питання взяли участь очільник громадської ради Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік НАН України Ярослав Яцків, Голова Західного наукового центру НАН України і МОН України академік НАН України Зіновій Назарчук та інші.
Насамкінець було розглянуто декілька кадрових та поточних питань. Віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов виступив з інформацією про стан виконання у І півріччі 2024 року Плану заходів з реалізації Концепції розвитку Національної академії наук України на 2021–2025 роки.
З метою відзначення 33-ї річниці Незалежності України Президія НАН України прийняла рішення про проведення низки урочистих, наукових та виставкових заходів (з урахуванням вимог законодавства щодо дотримання заходів безпеки в умовах воєнного стану), у їх числі, урочистого засідання Президії НАН України.
Фото: Прес-служба НАН України