15 грудня 2016 року на базі та за сприяння Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України відбулася традиційна щорічна звітна наукова сесія (у форматі наукової конференції), присвячена обговоренню результатів виконання в 2012-2016 рр. наукових досліджень за проектами цільової комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України «Фундаментальні проблеми створення нових речовин і матеріалів хімічного виробництва».
Участь у роботі сесії взяли керівники й відповідальні виконавці проектів програми. Загалом присутні заслухали 18 усних доповідей і обговорили 18 стендових доповідей, які були представлені від імені 180 співавторів із 20 організацій 5 відділень НАН України та охопили низку фундаментальних і прикладних проблем, спрямованих на відновлення вітчизняного хімічного виробництва.
Відкрив зібрання голова Наукової ради загаданої програми академік В.Д. Походенко, який у своєму вступному слові коротко охарактеризував одержані в 2016 році результати та підбив підсумки виконання програми в 2012-2016 рр. Учений, зокрема, відзначив, що наукові дослідження в межах академічної програми впродовж усіх років її виконання здійснювалися за 36 проектами. За результатами виконання програми опубліковано понад 350 наукових статей у вітчизняних і міжнародних фахових наукових журналах, одержано 85 патентів України, видано монографію «Фундаментальні проблеми створення нових речовин і матеріалів хімічного виробництва», низку розробок впроваджено у виробництво (частина з них пройшла промислову апробацію), розроблено передані до підприємств України регламенти й технічні умови на виробництво речовин і матеріалів.
Учасники заходу представили звіти про результати наукових досліджень, що виконувалися за п’ятьма напрямами програми – такими, як:
– нові органічні речовини і матеріали та композити на їх основі для техніки нового покоління;
– нові неорганічні матеріали для сучасної техніки;
– нові полімерні матеріали різного функціонального призначення;
– нові речовини і матеріали для потреб медицини й агропромислового комплексу;
– створення нових енерго-, ресурсоощадних та екологічно сприятливих способів одержання малотоннажних речовин і матеріалів хімічного виробництва.
|
|
У ході роботи сесії неодноразово зазначалося, що більшість фундаментальних результатів, одержаних при виконанні проектів програми, при подальшій цілеспрямованій співпраці з організаціями хімічної промисловості України, а також із приватними підприємствами цілком може знайти практичне застосування. Йдеться насамперед про результати виконання проектів, спрямованих на створення: новітніх нанорозмірних напівпровідникових і молекулярних люмінесцентних матеріалів, придатних для використання в нових електролюмінесцентних та фотовольтаїчних приладах (НТК «Інститут монокристалів» НАН України, Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України, Фізико-хімічний інститут імені О.В. Богатського НАН України); полімерних матеріалів (Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України); нових сорбентів (Інститут хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України); нових субстанцій для лікарських засобів (Фізико-хімічний інститут імені О.В. Богатського НАН України, Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України); нових енерго-, ресурсоощадних та екологічно сприятливих способів одержання речовин і матеріалів (Інститут фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України, Інститут загальної і неорганічної хімії імені В.І. Вернадського НАН України). Заслуговують на увагу й роботи зі створення нового покоління каталізаторів для процесів продукуючого та екологічного каталізу.
|
|
В ході дискусії, яка відбулася по закінченні наукової сесії, вчені позитивно оцінили результати, одержані за час виконання програми, та відзначили, що звітна наукова сесія відбулася на високому рівні – завдяки змістовним науковим доповідям, присвяченим розв’язанню актуальних проблем розвитку фундаментальних засад створення нових хімічних речовин і матеріалів.
Усі доповіді учасників звітної наукової сесії увійшли до збірки тез, підготовленої та виданої робочою групою при Науковій раді програми.
За інформацією СХБН НОВ Президії НАН України