10 березня 2017 року відбулася зустріч президента НАН України академіка НАН України Б.Патона з президентом Академії наук Молдови академіком АН Молдови паном Г.Дука та Надзвичайним і Повноважним Послом Молдови в Україні Р. Болбочаном.
Під час свого вступного слова президент АН Молдови пан Г.Дука зазначив, що між НАН України та АН Молдови склалися гарні партнерські відносини. Нещодавно за сприяння віце-президента НАН України академіка НАН України С.І. Пирожкова в підготовці фахівців надзвичайно високого рівня було відкрито у Республіці Молдова центр демографічних досліджень. За вагомий внесок у розвиток демографічної науки академік С.І. Пирожков був обраний почесним членом АН Молдови. Також, за словами пана Г.Дука, минулоріч Центр міжнародних проектів провів конкурс на здобуття десяти грантів, у якому взяли участь 110 проектів з обох сторін.
«Ми повинні не тільки дружити, але бути дуже тісно зв’язаними. Наше сусідство та тісна співпраця допоможе нам зберегти незалежність, а також дасть змогу активно розвивати науку та брати успішну участь у європейських наукових проектах та колабораціях», - зазначив Г.Дука.
Під час зустрічі обговорювалися й шляхи співпраці в дослідженні проблем річки Дністер. Великі міста України і Молдови, зокрема Одеса і Кишинів, беруть воду саме з цієї ріки. Сільське господарство, а також інша господарська діяльність людини негативно позначається на її екосистемі. Г.Дука зазначив, що дослідження якості води, можливостей очищення русла ріки, а також вивчення флори і фауни цього регіону можуть бути здійснені в межах великого міжнародного наукового проекту.
Віце-президент НАН України академік НАН України С.І. Пирожков у виступі розповів про часи своєї каденції на посаді Надзвичайного і Повноважного Посла України у Республіці Молдова.
 Президент НАН України академік НАН України Б.Є.Патон та віце-президент НАН України академік НАН України С.І. Пирожков
|
«Сьогодні (10 березня 2017 року, - ред.) виповнюється 25 років встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Молдова. В першій половині дня за ініціативи наших поважних гостей ми провели конференцію. Всі учасники з молдовської сторони були на цій конференції. Від української сторони було запрошено всіх послів України в Республіці Молдова та представників Міністерства закордонних справ України. Головний висновок цієї конференції наступний. За всі роки наших дипломатичних відносин не було жодних суттєвих проблем. Звісно, деякі труднощі виникали, але вони мали виключно господарський характер», - зазначив академік НАН України С.І. Пирожков.
 Надзвичайний і Повноважний Посол Молдови в Україні Р. Болбочан і президент Академії наук Молдови академік АН Молдови пан Г.Дука
|
Академік НАН України С.І. Пирожков також зауважив, що проблеми екології Дністра дійсно є актуальним та важливим напрямом саме наукової співпраці. За словами академіка, необхідно ґрунтовно дослідити цю ситуацію і визначити, яким чином може відбуватися співпраця між НАН України і АН Молдови щодо цього питання.
«Ми – сусіди, і сусіди назавжди. Ніхто не буде нас розлучати. Тому сам Бог волів нам тісно взаємодіяти та шукати спільні програми», - підсумував академік НАН України С.І. Пирожков.
Віце-президент НАН України академік НАН України В.Г.Кошечко зазначив, що хіміки мають великий досвід співпраці з молдовськими колегами. У Республіці Молдова часто відбуваються конференції з екології. За словами академіка НАН України В.Г.Кошечка, екологія є сферою, у якій українська і молдовська наукові спільноти мають змогу продуктивно співпрацювати.
«Така робота проводиться. Наразі з науковими установами АН Молдови активно співпрацюють вчені Інституту колоїдної хімії та хімії води НАН України, Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України, Інституту хімії поверхні НАН України. Значні перспективи також має співробітництво між нашими біологами. Перш за все це стосується створення нових сортів пшениці. Вчені вирішують проблеми збільшення врожайності, відновлювання грунів тощо», - зазначив академік НАН України В.Г.Кошечко.
 Підписання Угоди про співпрацю між НАН України та АН Молдови
|
Головний учений секретар НАН України академік НАН України В.Л.Богданов висловив переконання, що між українськими і молдовськими вченими склалися добрі традиції двосторонньої співпраці. Ще в 1996 році було укладено Угоду між НАН України та АН Молдови. В тому ж році було засновано спільну премію трьох академій: Української, Молдовської та Білоруської.
«Нам необхідно докладати спільні зусилля для того, аби долучитися, зокрема, до європейського наукового простору. Нещодавно в Академії відбувався міжнародний аудит наукових установ. Рекомендації європейських колег є достатньо об’єктивними. В цілому, міжнародний аудит підтвердив ефективність та життєздатність тієї систему, яку маємо наразі», - зауважив академік НАН України В.Л. Богданов.
 Президент НАН України академік НАН України Б.Є.Патон та президент Академії наук Молдови академік АН Молдови пан Г.Дука
|
Президент НАН України академік НАН України Б.Є.Патон у своєму заключному виступі зазначив, що положення науки в Україні та у Молдові складне. Незважаючи на це, необхідно докладати всіх зусиль, аби наука розвивалася та процвітала. Якщо цього не робити, то існує висока імовірність, що наука припинить своє існування.
«Багато наших колег прагнуть зробити якнайбільше реформ, і щоб ці реформи давали миттєвий результат. З результатом ми згодні. А от шляхи здійснення цих реформ мають бути переосмислені. На жаль, дійсно якісних реформ на сьогодні небагато. Я думаю, що ми з Вами правильно робимо, коли намагаємося не втратити науку і бути на рівні в цій науці. Далеко не всі це розуміють. Реформи потрібні, але ставитися до них треба дуже серйозно і відповідально», - зазначив академік НАН України Б.Є.Патон.
Президент НАН України академік НАН України Б.Є.Патон закликав поважних гостей продовжувати співпрацю, а також подякував за візит до Національної академії наук України.
Наостанок відбулося підписання Угоди про співпрацю між НАН України та АН Молдови.
Фото: Прес-служба НАН України