Президія та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 2 травня ц.р. на 85 році пішов із життя відомий вчений у галузі фізики твердого тіла академік НАН України Віктор Валентинович Єременко.
Віктор Валентинович народився 26 липня 1932 р. у Харкові.
У 1955 р. закінчив фізико-математичний факультет Харківського державного університету за фахом «фізика низьких температур».
В 1955–1961 рр. навчався в аспірантурі та працював у Інституті фізики (м. Київ).
Кандидатську дисертацію, в якій вперше у світі було спостережено існування екситон-домішкових комплексів, захистив у 1959 р., а у 1966 р. здобув науковий ступінь доктора фізико-математичних наук.
У 1961 р. В.В. Єременко був переведений у Харків до Фізико-технічного інституту низьких температур. За період роботи в установі займав посади завідувача лабораторії електропровідності та надпровідності (1961–1963), завідувача відділу магнетизму та магнітооптики (1963–1986), завідувача відділу спектроскопії магнітних та молекулярних кристалів (1986–1994), директора (1991–2006). З 2006 р. працював на посаді головного наукового співробітника, а також радника при дирекції інституту.
Наукова діяльність Віктора Валентиновича була пов’язана з дослідженнями низькотемпературного магнетизму, спектральних і магнітооптичних явищ, магнітних фазових перетворень в антиферомагнетиках; надпровідності та гальваномагнітних явищ в металах; екситонних процесів в антиферомагнітних, напівпровідникових та молекулярних кристалах. За останні роки він отримав вагомі результати у галузі високотемпературної надпровідності, сильнокорельованих електронних систем та наномагнетизму.
За свою викладацьку роботу Віктор Валентинович Єременко отримав медаль Міністерства освіти і науки України «Петро Могила», також йому присуджено звання соросівського професора.
В.В. Єременко був головним редактором журналу «Фізика низьких температур» (1990-2014 рр.), членом редколегії видавництва «Cambridge Scientific Publishers», журналів «Космічна наука та технологія» (Київ) та «Физика твердого тела» (Санкт-Петербург).
Внесок Віктора Валентиновича у фізику низьких температур є видатним: понад 500 публікацій, серед яких підручник «Лекції з магнетизму» (вид. ХДУ, 1972), що у розширеному вигляді був виданий у Москві (2006, вид. Фіз.-мат. літ.), три монографії («Вступ до спектроскопії магнетиків» (Наукова думка, 1975), «Магнітооптика та спектроскопія антиферомагнетиків» (Наукова думка, 1989), «Магнітні та магнітопружні явища в антиферомагнетиках та надпровідниках» (Наукова думка, 2004). Дві останні монографії перевидані англійською мовою видавництвами Springer (1992) та Cambridge Scientific Publishers (2008).
В.В. Єременко був одним з найбільш яскравих та талановитих українських фізиків і організаторів науки, творцем наукової школи. Серед його учнів понад 50 кандидатів наук (14 з яких захистили докторські дисертації, два стали академіками та один членом-кореспондентом НАН України) і 12 лауреатів Державних премій України в галузі науки і техніки.
Плідна діяльність Віктора Валентиновича відзначена багатьма державними та науковими нагородами. Він був лауреатом Державної премії України, двох іменних премій НАН України, Державної премії Азербайджану, премій Президії АН СРСР та Польської Академії наук, нагороджений Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
В.В. Єременко — Заслужений діяч науки і техніки України, академік Європейської Академії мистецтв та науки, академік Нью-Йоркської академії наук, почесний член Американського Фізичного товариства, почесний доктор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, почесний професор Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова.
Наука втратила талановитого вченого. Світла пам’ять про академіка НАН України Єременка Віктора Валентиновича збережеться в серцях тих, хто його знав, працював і спілкувався з ним.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Віктора Валентиновича у зв’язку з тяжкою втратою.
Прощання з В.В. Єременком відбудеться 4 травня 2017 року об 11.00 год. в будівлі Фізико-технічного інституту низьких температур імені Б.І. Вєркіна НАН України (м. Харків, проспект Науки, 47).
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України