Вийшло друком 4-те число науково-популярного журналу «Світогляд» за 2017 рік (липень–серпень), випуск якого здійснюють Національна академія наук України разом із Головною астрономічною обсерваторією НАН України. Цікавими думками та фактами поділилися з його читачами 17 авторів – фахівців із різних галузей науки, освіти й мистецтва. Пропонуємо до Вашої уваги короткий анонс цього номеру.
Спогадами про духовних лідерів української нації Богдана Гаврилишина та Любомира Гузара розпочинає журнал його головний редактор академік Ярослав Яцків.
Вражаюча галерея творів найвизначнішого скульптора сучасної України постає у статті кандидата мистецтвознавства Олесі Авраменко «Анатолій Кущ: стрілець, що поціляє в простір».
Про подвижницьку та просвітницьку працю Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т.Г. Шевченка, яка триває ось уже 25 років, розповідає член правління цього фонду Валентин Бугрим у статті «В своїй хаті своя правда…».
У рубриці «Україна сучасна» два члени НАПН України Василь Ткаченко (у статті «Ідентичність і безпека України: куди йдемо?») та Ольга Сухомлинська (у статті «Героїзм і героїчне у вихованні: вчора і сьогодні») розмірковують над актуальними питання сьогодення й напрямами суспільного розвитку.
До 100-річчя від часу заснування Національної академії наук України директор Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України академік Юрій Шемшученко презентує матеріал «Портрети Миколи Василенка – другого президента Академії».
«Про нагальні проблеми атомної енергетики України» пишуть академіки НАН України Олександр Бакай та Віктор Бар’яхтар. Аналізуючи стратегічні перспективи вітчизняної атомної енергетики, автори висувають першочергові завдання для розроблення ефективної і реалістичної програми розвитку ядерної енергетики в нашій державі.
Керівник прес-центру Західного наукового центру НАН України та МОН України Богдан Залізняк публікує інтерв’ю з директором Карпатського відділення Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України доктором фізико-математичних наук Валентином Максимчуком «Україна здобула і зберігає почесний статус антарктичної держави». Розповідь про експедиції українських учених в Антарктиці та їхні наукові праці чудово доповнює есе завідувача лабораторії Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України кандидата біологічних наук Віталія Смаголя «День, що залишиться назавжди в безстрашному серці та вдячній пам’яті кожного полярника» про найголовніше свято полярників – Мідвінтер.
У рубриці «Видатні особистості» кандидат педагогічних наук Алла Таньшина розміщує біографічний нарис «Наш співвітчизник академік Микола Шульга» про провідного українського вченого в галузі квантової електродинаміки й фізики взаємодії частинок великої енергії з речовиною.
Без науково-популярної літератури високого рівня розвиток науки неможливий, стверджує доктор фізико-математичних наук Максим Стріха в матеріалі «Як «звичайні генії» роблять науку», презентуючи книгу Джіно Клаудіо Сегре в українському перекладі.
Стислий огляд результатів найвищих досягнень сучасної спостережної космології читайте у статті директора Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка доктора фізико-математичних наук Богдана Новосядлого «Космічна обсерваторія «Planck»: місія завершена, результати вражаючі».
Про «Перспективи комп’ютерного конструювання литих металовиробів» пише старший науковий співробітник Фізико-технологічного інституту металів і сплавів НАН України кандидат технічних наук Володимир Дорошенко, пригадуючи слова В. Вернадського: «Я хочу зрозуміти ті сили, які криються в матерії, я хочу пізнати ті причини, які примушують її бути в тих правильних, математично гармонійних формах, в яких ми всюди бачимо і відчуваємо її».
Учений секретар Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України кандидат філологічних наук Костянтин Буркут у нарисі «Дрогобич» розповідає про місцеві цікавинки та запрошує відвідати це стародавнє місто.
Студент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Михайло Ломоносов дослідив історію родини відомого мореплавця та океанографа Юрія Лисянського у роботі «Дещо про родину Лисянських».
У рубриці «Новини книговидання» анонсується книга ректора Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова академіка НАПН України Віктора Андрущенка «Світанок Європи». Вхід України до європейського освітнього простору потребує адекватних змін освітньої політики і навчальних технологій, підготовки нового вчителя для об’єднаної Європи.
* * *
Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті цього видання: http://www.svitohlyad.org.ua/
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318, м. Київ-30, 01601
Телефон: (044) 239-63-87