11 квітня 2018 року у Великому конференц-залі НАН України відбулись організовані компанією Clarivate Analytics семінар «Наукові видання України: реалії та перспективи» і церемонія нагородження Web of Science Award Ukraine 2018, в межах якої відзнаки отримали й учені Національної академії наук України.
Вітальним словом семінар відкрила модераторка й доповідачка, експерт з інформаційно-аналітичних ресурсів та навчання компанії Clarivate Analytics, науковий співробітник відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидат біологічних наук Ірина Тихонкова.
|
Із першою доповіддю – з теми «Нові тенденції у регулюванні публікаційної активності наукових установ» – виступив директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, голова Науково-видавничої ради НАН України, член Президії НАН України академік Ярослав Яцків. Він, зокрема, розповів про публікаційну активність як один із показників продуктивності вченого, наукової установи, країни в цілому та їхньої залученості в міжнародне співробітництво, а також як один із показників дієвості наукової політики, у тому числі на державному рівні. Я. Яцків поінформував учасників семінару про кількість і рівень якості вітчизняних наукових видань. Окремо доповідач зупинився на результатах запровадження державних програм підтримки й підвищення публікаційної активності в різних країнах світу та на перевагах і недоліках нового порядку формування Переліку наукових фахових видань України. [ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ]
|
Доповідь «Журнали університетів: шляхи розвитку» виголосив проректор з наукової роботи Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара доктор хімічних наук Сергій Оковитий. Він поділився досвідом свого університету у просуванні наукових журналів до міжнародних наукометричних баз, зокрема надав докладні рекомендації щодо підвищення якості й, відповідно, авторитетності наукового журналу. На завершення С. Оковитий підкреслив, що зі включенням наукового журналу до бази даних його нелегкий шлях становлення тільки розпочинається й надалі слід підтримувати статус видання, публікуючи в ньому статті, максимально цікаві для міжнародної аудиторії. [ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ]
|
Публікаційній стратегії вченого й установи присвячувався виступ кандидата біологічних наук Ірини Тихонкової. Вона розповіла про те, як і навіщо за допомогою баз даних порівнюються наукові показники, як розраховуються імпакт-фактор та індекс Гірша, навіщо потрібні наукометричні бази й чим вони відрізняються між собою, як Україна представлена в базі Web of Science Core Collection, як застосовується InCites (інструмент для професійного бібліометричного аналізу й управління наукою), як інтерпретуються наукометричні показники, що таке квартиль і від чого він залежить, як обрати найкраще видання для публікування своїх наукових результатів, як найефективніше обирати в базі даних видання та статті з певних тем, якими чинниками визначається мотивованість чи, навпаки, демотивованість ученого щодо публікування наукових статей, що ускладнює оцінювання здобутків науковців, які вітчизняні наукові установи мають доступ до бази даних Web of Science. Наостанок учена поділилася посиланнями на корисні англо- й україномовні ресурси, які пропонують докладну інформацію про такі бази даних. [ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ]
|
Останню доповідь – «Web of Science Core Collection: критерії якості наукових журналів» – виголосив керівник освітніх програм компанії Clarivate Analytics Валентин Богоров. Серед таких критеріїв він виокремив видавничі стандарти, зміст, міжнародний склад і аналіз цитування. Доповідач навів підстави для відхилення чи виключення наукового журналу з бази даних, основні ознаки так званих «хижацьких» журналів і шляхи боротьби з недобросовісним видавцями й виданнями. Він також розповів, як подати заявку на включення наукового журналу до бази даних, а також про структуру платформи Web of Science. [ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ] Потому В. Богоров відповів на запитання учасників семінару.
|
|
|
|
|
|
|
|
Після короткої перерви захід продовжився церемонією нагородження Web of Science Award Ukraine 2018. Перед врученням відзнак учасників події привітали перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха, віце-президент Національної академії наук України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній, заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Лінчевський і виконавчий директор компанії Clarivate Analytics з ринків, що розвиваються, Віджі Крішнан.
Науковці й наукові установи НАН України здобули перемогу у восьми з одинадцяти номінацій. (24 лауреата загалом )
У номінації «Найцитованіші дослідники» перемогли, зокрема, завідувач відділу фізики зір і галактик Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік Юрій Ізотов, завідувач відділу фізичної хімії дисперсних мінералів Інституту біоколоїдної хімії імені Ф.Д. Овчаренка НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Микола Лебовка та провідний науковий співробітник відділу фізики магнітних явищ Інституту фізики НАН України доктор фізико-математичних наук Ганна Морозовська.
|
|
|
У номінації «Установа з найбільшою кількістю високоцитованих робіт» відзначено Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», у номінації «Найефективніша наукова установа» –Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України, у номінації «Краща публікаційна стратегія» – Головну астрономічну обсерваторію НАН України, у номінації «За міжнародну співпрацю» –Інститут ядерних досліджень НАН України, у номінації «Найпродуктивніші установи» – Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України (підномінація «Природничі науки»), Інститут молекулярної біології і генетики НАН України й Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України (обидві установи – в підномінації «Науки про життя»), Інститут проблем міцності імені Г.С. Писаренка НАН України (підномінація «Інженерні науки і технології»).
[ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК ЛАУРЕАТІВ]
На завершення урочистостей організатори привітали Національну академію наук України зі 100-річним ювілеєм.
Більше світлин – в альбомі на Facebook-сторінці Академії.
За інформацією компанії Clarivate Analytics,
Науково-видавничої ради НАН України
та Прес-служби НАН України
Фото: Прес-служба НАН України