13 червня 2018 року в будівлі Президії Національної академії наук (НАН) України відбулося чергове засідання Ради президентів академій наук України.
Участь у зібранні взяли президент НАН України академік НАН України Б.Є. Патон, віце-президент – головний учений секретар Національної академії аграрних наук (НААН) України академік НААН України А.С. Заришняк, президент Національної академії медичних наук (НАМН) України академік НАМН України В.І. Цимбалюк, президент Національної академії педагогічних наук (НАПН) України академік НАН України та НАПН України В.Г. Кремень, президент Національної академії правових наук (НАПрН) України академік НАПрН України О.В. Петришин, віце-президент Національної академії мистецтв (НАМ) України академік НАМ України В.А. Бітаєв, перший віце-президент НАН України академік НАН України А.Г. Наумовець, перший віце-президент НАН України академік НАН України В.П. Горбулін, віце-президент НАН України академік НАН України В.Г. Кошечко, віце-президент НАН України академік НАН України С.І. Пирожков, головний учений секретар НАН України академік НАН України В.Л. Богданов.
На засіданні Ради розглядалося доручення Прем’єр-міністра України В.Б. Гройсмана щодо загострення кризових тенденцій у науковій галузі (доповідав голова Ради академік НАН України Б.Є. Патон), а також питання про робочу групу НАН України з підготовки пропозицій до проекту державної стратегії розвитку науки, технологій та інноваційної діяльності (доповідав академік НАН України В.Л. Богданов); щодо проведення в НАН України роботи з оцінювання діяльності наукових установ (доповідав академік НАН України В.Л. Богданов); про відзначення 100-річчя Національної академії наук України (інформував академік НАН України В.Л. Богданов).
 |
За результатами обговорення першого питання було вирішено підготувати звернення Ради президентів академій наук України до керівництва держави. У ньому, поряд із визначенням кризового стану наукової та науково-технічної сфери, буде викладено спільне бачення академічною галуззю шляхів подальшого розвитку наукової сфери, підкреслено необхідність збереження та підтримки академічної науки, поліпшення її кадрового та матеріально-технічного забезпечення.
Щодо другого питання порядку денного академік НАН України В.Л. Богданов поінформував присутніх, що відповідно до рішення Загальних зборів НАН України від 26 квітня 2018 р. створено Робочу групу з підготовки пропозицій до проекту державної стратегії розвитку науки, технологій та інноваційної діяльності. Головою цієї Робочої групи призначено віце-президента НАН України академіка НАН України А.Г. Загороднього, а заступником голови – члена Президії НАН України, керівника Ініціативної групи «Наука та інновації» академіка НАН України Я.С. Яцківа.
Робоча група, котра наразі складається з 34 науковців, із залученням наукової громадськості має у стислі терміни підготувати низку пропозицій з розвитку наукової сфери для подання до Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.
Рада підтримала ініціативу НАН України щодо доцільності залучення національних галузевих академій наук України й подання ними кандидатур своїх представників до складу Робочої групи.
Із наступного питання порядку денного було повідомлено, що в НАН України у 2015 р. розпочалася робота з розроблення методики оцінювання ефективності діяльності наукових установ. За основу взято спосіб оцінювання установ Асоціації Ляйбніца (ФРН) – наукової організації, найбільш подібної за структурою до НАН України. При цьому в методиці враховано позитивний досвід і деяких інших країн ЄС.
Після апробації та доопрацювання цю методику було затверджено в НАН України на початку 2017 р. Вона застосовується як при планових, так і при ініціативних перевірках діяльності наукових установ Академії.
Рада ухвалила рішення про доцільність вивчення й поширення цього досвіду для оцінювання діяльності наукових установ, що перебувають у підпорядкуванні національних галузевих академій наук України. При цьому НАН України готова надати необхідну консультативну допомогу та рекомендації.
На завершення засідання його учасники заслухали інформацію про відзначення 100-річчя Національної академії наук України. Зазначено, що урочисті заходи з нагоди сторічного ювілею Національної академії наук України покликані утвердити впевненість вітчизняного й світового наукового співтовариства у невичерпному творчому потенціалі, можливостях і перспективах української науки в цілому та Національної академії наук України як лідера вітчизняної науки, зокрема.
Проведення на високому рівні заходів із відзначення 100-річного ювілею НАН України матиме важливе значення для пропаганди науки, піднесення її престижу й авторитету в українському суспільстві.
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України
Фото: Прес-служба НАН України