25–26 жовтня 2018 року в м. Гомель (Республіка Білорусь) відбулася науково-практична конференція «Перспективні напрями і механізми розвитку співробітництва в області науки і технологій».
Конференцію було організовано Національною академією наук Білорусі у рамках проведення першого Форуму регіонів Білорусі та України за участі президентів обох країн – масштабного заходу, мета якого – розширення і поглиблення співробітництва між країнами у різних сферах, зокрема й науковій.
|
Із вітальним словом до учасників конференції звернувся перший заступник Голови Президії НАН Білорусі С.А. Чижик. На пленарному засіданні з науковими доповідями виступили: керівник апарату НАН Білорусі П.О. Вітязь (з теми «Технології дистанційного зондування Землі для цифрової економіки»), завідувач відділу системного аналізу і проблем управління Інституту технічної механіки НАН України та ДКА України А.П. Алпатов («Індустріалізація ближнього космосу. Проблеми та перспективи співробітництва Білорусі та України»), заступник директора Інституту проблем міцності імені Г.С. Писаренка НАН України О.В. Дроздов («Методологія та забезпечення оцінки міцності нових матеріалів та елементів конструкцій ракетно-космічної техніки»), директор державного наукового закладу «Інститут механіки металополімерних систем імені В.А. Білого НАН Білорусі» А.Я. Григор’єв («Багатофункціональні композиційні матеріали для машинобудування»), заступник академіка-секретаря Відділення фізико-технічних наук НАН Білорусі М.Л. Хейфец («Проектування технологічних комплексів комбінованого оброблення»).
|
Робота конференції тривала в межах двох секцій: природничих і гуманітарних наук та технічних наук. На засіданні секції природничих і гуманітарних наук присутні заслухали доповіді українських учених:
- ученого секретаря Інституту геологічних наук НАН України Р.Б. Гаврилюка – «Основні напрями дослідження Інституту геологічних наук НАН України і перспективи співробітництва з білоруськими науковими організаціями»;
- директора Українського науково-дослідного інституту лісового господарства і агролісомеліорації імені Г.М. Висоцького В.П. Ткача – «Лісова наука в Україні: сучасний стан і перспективи розвитку в рамках білорусько-українського співробітництва»;
- завідувача відділу ландшафтознавства Інституту географії НАН України В.М. Чехнія – «Геоінформаційний аналіз ландшафтів України для природоохоронних цілей».
Під час роботи секції технічних наук присутні мали нагоду ознайомитися з доповідями:
- завідувача відділу механіки машин і процесів переробки мінеральної сировини Інституту геотехнічної механіки імені М.С. Полякова НАН України В.П. Надутого – «Обґрунтування параметрів роторних дезінтеграторів нових конструкцій для переробки гірської маси»;
- ученого секретаря Інституту надтвердих матеріалів імені В.М. Бакуля НАН України В.В. Смоквини – «Ефективні технології алмазно-абразивної обробки і високоточний складнопрофільний інструмент для машинобудування республіки Білорусь»;
- старшого наукового співробітника Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України Л.П. Роботи – «Функціональні поліуретану та пінополіуретану».
У своїх доповідях представники НАН України, як і доповідачі НАН Білорусі, які представляли широке коло білоруських академічних установ, розкрили наукові досягнення своїх установ, окреслили потенціал розвитку наукової співпраці як двосторонньої, так і в рамках міжнародних проектів за участі європейських та інших країн. Зокрема, найбільше зацікавлення викликали теми космічних досліджень, розроблення матеріалів для космічної техніки, розроблення нових полімерних структур і переробки використаних полімерів, дистанційного зондування Землі, дослідження нафтогазового потенціалу надр та пошуків корисних копалин, дослідження Антарктиди, зміни клімату, деградації лісових екосистем, техногенного забруднення довкілля, ГІС-моделювання ландшафтів, створення технологій і інструменту для механічного й комбінованого оброблення.
Учасники конференції відзначили активізацію українсько-білоруської наукової співпраці в останні роки, про що, зокрема, свідчить надходження понад 90 заявок на сьомий спільний конкурс науково-дослідних проектів Державного фонду фундаментальних досліджень і Білоруського республіканського фонду фундаментальних досліджень, що проходив цього року. Підґрунтям цього є також підписана минулоріч Угода про співробітництво між Академіями. Саме під час зустрічі президентів двох країн у Києві було ухвалено рішення про проведення першого Форуму регіонів, важливою частиною якого стала науково-практична конференція.
За підсумками конференції підписано три двосторонні договори про науково-технічну співпрацю.
Під час урядової панелі Форуму, яку очолили Віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко і заступник Прем’єр-міністра Республіки Білорусь Ігор Ляшенко, та у виступах керівників регіонів України й Білорусі особливий наголос було зроблено на двосторонню співпрацю у галузі науки та інновацій.
Завершився Форум зустріччю Президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка та Президента України Петра Порошенка, які у своїх виступах відзначили необхідність посилення співпраці країн у різних сферах економіки – машинобудуванні, транспорті й інфраструктурі, сільському господарстві, видобутку корисних копалин тощо. Для реалізації поставлених завдань безумовно важливу роль мають відіграти спільні науково-технічні та інноваційні проекти.
За інформацією Інституту географії НАН України,
Інституту геологічних наук НАН України
й Інституту надтвердих матеріалів імені В.М. Бакуля НАН України