22 лютого 2019 року в НАН України відбулася зустріч керівництва Національної академії наук України та Державної інноваційної фінансово-кредитної установи.
Державну інноваційну фінансово-кредитну установу представляли Голова правління Володимир Ставнюк та радник Голови правління Яна Підлісна.
З боку НАН України у зустрічі взяли участь Перший віце-президент академік НАН України А.Г.Наумовець, Головний учений секретар академік НАН України В.Л.Богданов, заступник академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства, директор Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля академік НАН України В.З.Туркевич, начальник Науково-організаційного відділу Президії НАН України О.Н.Кубальський, директор Центру досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН України Ю.М.Капіца.
|
Академік НАН України А.Г.Наумовець ознайомив гостей з основними напрямами діяльності Академії та її структурою, а також з найважливішими прикладами успішної роботи науковців НАН України з науково-технічного забезпечення вирішення проблем галузей вітчизняної економіки. Також було відзначено нагальну потребу України у діяльності Державної інноваційної фінансово-кредитної установи, зокрема в частині підтримки створення і впровадження інновацій та розроблення механізмів стимулювання інноваційної діяльності як важливого фундаменту для розвитку вітчизняної економіки.
|
Володимир Ставнюк поінформував представників НАН України про експериментальний проект з організації діяльності Фонду державного стимулювання створення і використання винаходів (корисних моделей) та промислових зразків, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №500 реалізується Міністерством економічного розвитку і торгівлі разом з Державною інноваційною фінансово-кредитною установою за рахунок коштів, одержаних від сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності.
Експериментальний проект передбачає організацію та проведення на конкурсних засадах відбору стартапів (проектів, пов'язаних із створенням та/або використанням винаходів, корисних моделей, промислових зразків, ноу-хау та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності). До участі в конкурсі приймаються проекти щодо утворення стартапів, які відповідають середньостроковим пріоритетним напрямам інноваційної діяльності загальнодержавного рівня на 2017-2021 роки (постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 N1056), що не є стартапами, створеними в рамках інших програм державної допомоги, та не мають власного серійного виробництва.
Особливістю зазначеного конкурсу є наявність в його процедурі першого етапу, для переможців якого передбачена можливість фінансування переліку послуг для реалізації стратегії розвитку стартапу (за бажанням учасника конкурсу). Зокрема, до послуг, які може запропонувати оператор фонду (Державна інноваційна фінансово-кредитна установа), належать: розроблення бізнес-моделі; підготовка презентаційних матеріалів; проведення лабораторних тестувань; підготовка патентної заявки, аналіз патентної чистоти; консалтингові послуги; проведення конструкторсько-технологічних, дослідних робіт (обсяг фінансування становить до 500 тис. грн.). Відбір організації, що буде здійснювати комплекс послуг для розвитку стартапу, здійснюється на конкурсних засадах із застосуванням системи Прозоро відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
Виходячи з обговорення проекти можуть подаватись спільно науковою установою та підприємством, або науковою установою та іншими організаціями, або фізичними особами, або спільно вказаними суб’єктами проекту. При цьому у конкурсі щодо отримання гранту на проведення комплексу послуг для стартапу може брати участь та ж наукова установа, що подала проект.
На другому етапі конкурсу можливо утворення стартапу як юридичної особи з внесенням до статутного капіталу частки від Фонду у розмірі до 2 млн. грн. та внесків від інших можливих інвесторів.
Детальну інформацію про положення щодо конкурсного відбору, умови конкурсу, іншу нормативно-правову базу, а також про порядок, спосіб та терміни подання заявок на участь у конкурсі розміщено на сайті Державної інноваційної фінансово кредитної установи.
Крім того, під час обговорення академік НАН України В.З.Туркевич ознайомив присутніх з переліком проектів, які могли б бути подані на конкурс науковими установами Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, а з ініціативи Ю.М.Капіци учасники зустрічі обговорили загальні аспекти та важливі проблеми захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності під час виконання проектів за конкурсом.
За підсумками обговорення його учасники дійшли висновку про доцільність та необхідність активної участі у зазначеному конкурсі наукових установ НАН України як основних стейкхолдерів інноваційних процесів в країні.
Інформація про проведення конкурсу Фондом винаходів надсилалася до наукових установ листом НАН України від 18.01.2019 №58/107-8.
Фото: Прес-служба НАН України